| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy należy sporządzić miesięczny raport, jeśli nie było obrotów

Czy należy sporządzić miesięczny raport, jeśli nie było obrotów

Prowadzimy sklep całodobowy. Z oczywistych względów posiadamy również kasę fiskalną. Mamy pytanie dotyczące ewidencjonowania na kasie oraz tworzenia raportów dobowych i miesięcznych. Otóż jak należy postąpić w sytuacji, gdy w całym miesiącu nie był ewidencjonowany obrót na kasie, ponieważ nie było sprzedaży na rzecz osób fizycznych? Czy należy sporządzić raport? Kiedy natomiast trzeba sporządzać raporty dobowe, skoro sprzedaż następuje również w nocy, np. o 2.00 czy 3.00 nad ranem? Jak postąpić w przypadku raportu dobowego na przełomie miesięcy?


RADA

Przepisy nakładają na podatników obowiązek sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny, po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Dlatego jeśli obrót nie wystąpił, raportu nie trzeba sporządzać, aczkolwiek przepisy tego nie zabraniają. Co do raportu dobowego, powinni Państwo sporządzić go po zakończeniu pracy, czyli w Waszym przypadku przed godz. 6 rano, ponieważ po 6 zaczyna się już kolejny dzień pracy, a tym samym sprzedaży w przypadku całodobowego otwarcia sklepu.

UZASADNIENIE

Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów bądź świadczenia usług na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, są zobowiązani ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej. Są ponadto obowiązani spełniać określone przepisami warunki przy prowadzeniu ewidencji z zastosowaniem kas. Chodzi tu m.in. o:

• dokonywanie ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również o wydawanie oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy;

• sporządzanie raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz o sporządzanie raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu, jak również o prowadzenie bieżącej kontroli w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii;

• dokonywanie weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów i usług oraz właściwego ich przyporządkowania do stawek podatku, oraz o niezwłoczne zgłaszanie prowadzącemu serwis kas każdej nieprawidłowości w jej pracy;

• udostępnianie kasy do kontroli stanu nienaruszalności kasy i prawidłowości jej pracy na każde żądanie właściwych organów;

• dokonywanie wydruku wszystkich emitowanych przez kasę dokumentów i ich kopii na taśmie papierowej, jeżeli druk kopii umożliwia konstrukcja kasy i umożliwiają to przepisy rozporządzenia.

DEFINICJA

Raport fiskalny (dobowy, miesięczny, okresowy lub rozliczeniowy) - to dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz o sprzedaży zwolnionej od podatku.

Z przepisów wynika zatem, że podatnik, który rejestruje obrót na kasie, ma obowiązek sporządzać raporty fiskalne. Wydawałoby się jednak, że gdy nie ma obrotu, nie ma potrzeby sporządzania raportu. Jednak przepisy wprost takiego przypadku nie omawiają. Precyzyjnie natomiast wskazują, że podatnik musi sporządzać raporty fiskalne: dobowe, miesięczne, okresowe czy rozliczeniowe. Dlatego dla bezpieczeństwa można sporządzić taki raport. Ze względu na brak konkretnego przepisu zwalniającego podatnika z takiego obowiązku organy podatkowe mogłyby zakwestionować brak raportu.

Jednak można spotkać się z przychylnymi interpretacjami organów podatkowych. Niektóre z nich dopuszczają możliwość niesporządzania raportów w sytuacji, gdy nie wystąpił obrót podlegający ewidencji na kasie. Pogląd taki wyraził np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 27 listopada 2008 r., nr IBPP4/443-11708/AZ. Czytamy w nim: (...) obowiązek sporządzania fiskalnych raportów dobowych uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlegać będzie obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Raporty fiskalne dobowe są sporządzane po zakończeniu sprzedaży w danym dniu i ewidencjonują obrót z tego tytułu oraz wskazują kwoty podatku należnego za daną dobę. Brak sprzedaży oznacza, że obrót i kwota podatku mają wartość zerową. Dane o sumarycznym obrocie zostaną wykazane w raporcie fiskalnym miesięcznym, zatem nie ma potrzeby ani prawnego obowiązku sporządzania raportów dobowych w dniach, w których nie zaewidencjonowano żadnej sprzedaży na kasie rejestrującej.

Natomiast obowiązek sporządzenia raportów fiskalnych za okres miesięczny powstaje po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Zatem jeżeli w okresie miesięcznym nie wystąpi sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania nie wystąpi obowiązek sporządzenia raportu fiskalnego miesięcznego.

Podsumowując należy stwierdzić, że w dniach, w których nie wystąpiła sprzedaż co do której istnieje obowiązek zaewidencjonowania na kasie rejestrującej Wnioskodawca nie ma obowiązku sporządzenia raportów dobowych. Podobnie Wnioskodawca nie ma obowiązku sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny w którym nie wystąpiła sprzedaż.

WAŻNE!

Podatnik ewidencjonujący obroty za pomocą kasy fiskalnej musi sporządzać raporty fiskalne: dobowe, miesięczne, okresowe czy rozliczeniowe.

Podsumowując: przepisy stanowią, że podatnicy mają obowiązek sporządzać raport fiskalny za okres miesięczny, po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Obowiązani są również prowadzić bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii.

Jeśli zatem w danym miesiącu nie było w ogóle sprzedaży, nie należy sporządzać raportu fiskalnego. Aczkolwiek można to zrobić, bo przepisy tego nie zabraniają.

Z pytania wynika, że prowadzicie Państwo sprzedaż całodobową. A zatem dokonujecie sprzedaży także w godzinach nocnych. Wątpliwość dotyczy momentu, kiedy należy sporządzić raport dobowy.

Z przepisów wynika, że raport fiskalny dobowy powinien być sporządzony po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Specyfika Państwa działalności powoduje, że doba pracy w Państwa działalności „kończy się” o 6 rano. Trwa bowiem od 6 do 6 rano. Zmienia się tylko ekipa pracownicza.

Skoro zatem raport fiskalny dobowy ma być sporządzony po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, prawidłowe będzie postępowanie, jeśli sporządzicie Państwo raport o 6 rano bądź tuż przed 6 rano, zanim rozpocznie się kolejny dzień handlowy.

Zgodnie z powołanymi już przepisami raport fiskalny dobowy należy sporządzić po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Oznacza to, że jeżeli dokonacie Państwo sprzedaży po północy, to przed tą sprzedażą macie obowiązek sporządzić raport fiskalny dobowy za poprzedni dzień. Tak trzeba postąpić, jeśli kolejny dzień będzie już dniem nowego miesiąca.

W sytuacji natomiast gdy obsługa klienta rozpoczyna się przed godziną 24,00 i kończy po jej upływie, podatnik ma obowiązek sporządzić raport dobowy po zakończeniu obsługi klienta, ale jeszcze przed dokonaniem następnej sprzedaży, która będzie przyporządkowana do następnej doby. W taki sam sposób należy sporządzić raport fiskalny dobowy na ostatni dzień miesiąca, lecz przed dokonaniem następnej sprzedaży, która będzie przyporządkowana do miesiąca następnego.

• § 2 pkt 18, § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

• art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK