| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można skorzystać z jednorazowej amortyzacji po rozpoczęciu amortyzacji na zasadach ogólnych

Czy można skorzystać z jednorazowej amortyzacji po rozpoczęciu amortyzacji na zasadach ogólnych

Czy istnieje możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji (na podstawie art. 16k ust. 7 updop), w sytuacji gdy spełnione są wszystkie wymagania, lecz środek trwały został już wprowadzony do ewidencji środków trwałych i co miesiąc dokonywane są odpisy amortyzacyjne? Jednorazowa amortyzacja stanowiłaby różnicę między wartością początkową środka trwałego a dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi.


RADA

Skorzystanie z jednorazowej amortyzacji jest w przedstawionej sytuacji niemożliwe.

UZASADNIENIE

Niektórzy podatnicy (podatnicy, którzy w danym roku rozpoczęli działalność oraz mali podatnicy) mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od większości środków trwałych (w ramach rocznego limitu, który w 2010 r. wynosi równowartość 100 000 euro, tj. 422 000 zł) - art. 16k ust. 7 updop. W takiej sytuacji jednorazowe odpisy mogą być dokonywane nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (art. 16k ust. 8 updop).

Jednorazowa amortyzacja stanowi jedną z metod amortyzacji. Pozostałe to:

1) metoda amortyzacji według stawek amortyzacji (art. 16i updop),

2) metoda degresywna (art. 16k ust. 1 updop) oraz

3) metoda stawek indywidualnie ustalonych (art. 16j updop).

Jak jednocześnie stanowi art. 16h ust. 2 updop, podatnicy (z nieistotnym w sytuacji Czytelnika zastrzeżeniem przepisów art. 16l i 16ł ustawy) dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k ustawy dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę należy stosować do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Oznacza to zakaz zmiany metody amortyzacji w trakcie trwania tego procesu. Brzmienie przepisu art. 16h ust. 2 updop wyłącza możliwość wybrania jednej z wymienionych metod amortyzacji (innych niż amortyzacja jednorazowa) i rozpoczęcia amortyzacji tą metodą, a następnie zmiany tej metody na amortyzację jednorazową. Takie stanowisko reprezentują także organy podatkowe (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 października 2007 r., nr ITPB1/415-237/07/PSZ, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/).

• art. 16h ust. 2, art. 16i, art. 16j, art. 16k ust. 1, 7 i 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1664

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »