| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczać sprzedaż przez Internet

Jak rozliczać sprzedaż przez Internet

Zamierzam zająć się handlem zabawkami. Będą to wyłącznie towary używane. Będę je kupował tylko od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, mieszkających zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej za pośrednictwem portali Allegro. Poza kontaktem przez Internet nie będę miał innego kontaktu ani z osobami, od których będę kupował, ani z osobami, którym będę sprzedawał te towary, ponieważ sprzedaż również będzie prowadzona przez Internet. Jak powinno wyglądać rozliczenie tak prowadzonej działalności? Co w przypadku, gdy będę korzystał ze zwolnienia z VAT? Czy muszę mieć kasę fiskalną? Płatności za sprzedaż będą dokonywane na konto bankowe. Będę prowadził pkpir.


RADA

Zakupy zabawek w innych krajach UE nie będą stanowić dla Pana wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Dlatego zarówno zakupy krajowe, jak i zagraniczne nie będą rozliczane ani wtedy, gdy będzie Pan zarejestrowanym podatnikiem, ani wtedy, gdy będzie Pan korzystał ze zwolnienia. Będzie Pan mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ponieważ nie określa Pan, czy będzie korzystał ze zwolnienia, czy nie, omówione zostaną oba przypadki.

Niezależnie od tego, czy zarejestruje się Pan jako podatnik VAT czynny, czy będzie korzystał ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, nie będzie Pan rozliczał dokonanych zakupów. Dla celów rozliczeń VAT nie będzie Pan wykazywał tego nabycia w żadnej ewidencji. Zakupy będą ewidencjonowane tylko w księdze (pkpir), ponieważ sprzedawcy używanych zabawek nie prowadzą działalności i nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT. Również gdy zakupy są dokonywane od osób fizycznych z innych krajów UE, nie będzie Pan zobowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia (WNT).

Obowiązek ewidencjonowania na kasie rejestrującej dokonywanej sprzedaży nie jest również uzależniony od tego, czy będzie Pan korzystał ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów (tzw. zwolnienie podmiotowe). Ponieważ będzie Pan sprzedawał towar na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, wystąpi obowiązek ewidencjonowania dostaw na kasie rejestrującej. Jednak w omawianym przypadku przysługuje m.in. zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Ponieważ płatności za sprzedaż będą dokonywane na konto bankowe, będzie mógł Pan korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla dostawy towarów w systemie wysyłkowym (poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących). To zwolnienie przewidziane jest dla dostaw dokonywanych pocztą lub przesyłkami kurierskimi, gdy są spełnione poniższe warunki:

• zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy sprzedawcy;

• z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, której konkretnie dostawy zapłata dotyczyła. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, aby Pana klienci w przelewach wpisywali numer aukcji, co razem z dokumentami sprzedaży z Allegro pozwoli na identyfikację sprzedanego towaru. Jeśli takich danych nie będzie, powinien Pan dopisywać na wyciągu z banku numery transakcji i dołączać dokumenty sprzedaży z Allegro. Ponieważ sprzedaż będzie dokonywana na rzecz podmiotów nieprowadzących działalności, będzie Pan zobowiązany wystawiać faktury (gdy nie będzie korzystał ze zwolnienia) lub rachunki (gdy będzie korzystał ze zwolnienia) tylko na ich żądanie. Dlatego jedynymi dowodami sprzedaży będą dokumenty sprzedaży z Allegro i wyciągi z banku;

• sprzedawca prowadzi szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów;

• sprzedawca nie rozpoczął ewidencjonowania przed 1 stycznia 2010 r.

Jeśli nie będzie Pan spełniał warunków, aby korzystać z tego zwolnienia, pozostaje zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej ze względu na wysokość obrotów. Ponieważ będzie Pan rozpoczynał sprzedaż w 2010 r., kwota obowiązującego limitu wynosi 20 000 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty od dnia następnego istnieje obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie rejestrującej.

Jeśli będzie Pan korzystał ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, będzie Pan musiał prowadzić dzienną ewidencję sprzedaży. Należy ją uzupełniać codziennie, nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Jeżeli zarejestruje się Pan jako podatnik VAT czynny, będzie Pan musiał naliczać VAT. Będzie to stawka 22%, gdyż przepisy nie przewidują obniżonej stawki dla zabawek.

Ponieważ w omawianym przypadku sprzedaż będzie się odbywała w ten sposób, że klient będzie wpłacał pieniądze na konto, a następnie będzie wysyłany towar, więc obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wpłaty pieniędzy na konto, a nie z chwilą dostawy towarów.

PRZYKŁAD

Pan Kowalski sprzedaje towar na Allegro. 27 listopada wpłynęły pieniądze na konto za kupiony towar. Towar został wysłany 2 grudnia. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstał w listopadzie.

Ponieważ będzie Pan sprzedawał towary używane, nabywane od osób fizycznych nieprowadzących działalności, korzystnym rozwiązaniem będzie stosowanie procedury marży (art. 120 ust. 1 ustawy). W takim przypadku podstawą opodatkowania jest marża, czyli różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Stosowanie tej procedury nie jest obowiązkowe. Jest to wybór podatnika, jednak w omawianej sytuacji na pewno korzystniejszy.

PRZYKŁAD

Pan Kowalski sprzedaje towar używany na Allegro. Kupił klocki używane za 50 zł, wraz z kosztami transportu od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności. Następnie sprzedał je za 80 zł. Gdy będzie stosował procedurę marży, VAT wyniesie 5,41 zł (30 x 22/122). Jeśli będzie naliczał VAT na ogólnych zasadach, należna kwota wyniesie 14,43 zł (80 x 22/122).

Wybierając rozliczenie od marży, nie trzeba o tym fakcie informować urzędu skarbowego.

• art. 9 i 109 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1540

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK