| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji

Od 17 listopada 2009 r. do 30 czerwca 2014 r. przedsiębiorcy mogą występować z wnioskami o udzielenie ulg podatkowych w związku z zatrudnianiem pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, a także pracowników niepełnosprawnych.


Warunki udzielania ulg określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 183, poz. 1426).

O ulgi podatkowe na podstawie przepisów rozporządzenia mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy zatrudniają:

1) pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i bardzo niekorzystnej sytuacji (patrz Słowniczek),

2) pracowników niepełnosprawnych (patrz Słowniczek).

Ulg udzielają właściwe dla przedsiębiorców organy podatkowe. Ulgi mogą być udzielane, na podstawie art. 67a i 67b Ordynacji podatkowej, w formie:

• odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty,

• odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a Ordynacji podatkowej, oraz

• umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

SŁOWNICZEK

 

Pracownik znajdujący się w szczególnie niekorzystnej sytuacji - to każda osoba, która spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:

a) pozostawała bez zatrudnienia za wynagrodzeniem przez okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających zatrudnienie,

b) nie posiada wykształcenia średniego lub zasadniczego zawodowego,

c) ukończyła 50. rok życia,

d) jest samotną osobą wychowującą co najmniej jedno dziecko w myśl art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

e) jest członkiem mniejszości etnicznej, który w celu zwiększenia szans na uzyskanie dostępu do stałego zatrudnienia musi poprawić znajomość języka, uzupełnić szkolenia zawodowe lub zwiększyć doświadczenie zawodowe.

Pracownik znajdujący się w bardzo niekorzystnej sytuacji - to każda osoba, która była bezrobotna przez okres co najmniej 24 miesięcy poprzedzających zatrudnienie.

Pracownik niepełnosprawny - to pracownik uznany za niepełnosprawnego na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Liczba pracowników - to liczba pracowników zatrudnionych na pełnych etatach w ciągu jednego roku, przy czym praca w niepełnym wymiarze godzin oraz praca sezonowa wyrażone są ułamkowymi częściami jednostek.

Koszty płacy - to pełen koszt, jaki faktycznie ponosi przedsiębiorca z tytułu zatrudnienia pracowników, na który składają się:

a) wynagrodzenie brutto przed opodatkowaniem,

b) obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne.

Zasady udzielania pomocy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przepisy rozporządzenia mają również zastosowanie przy ubieganiu się o pomoc udzielaną przedsiębiorcy w formie subsydiów płacowych (§ 1 ust. 2 rozporządzenia). Pomoc nie może być udzielana przedsiębiorcom zagrożonym oraz tym, którzy mają obowiązek zwrotu pomocy uprzednio otrzymanej (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).

Przedsiębiorca, występując z wnioskiem o ulgę, powinien udokumentować, że w następstwie otrzymania pomocy znacząco zwiększy zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie lub bardzo niekorzystnej sytuacji albo pracowników niepełnosprawnych (§ 5 ust. 2 pkt 6 i § 6 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia).

• rozporządzenie Rady Ministrów z 15 października 2009 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych - Dz.U. Nr 183, poz. 1426

Ewa Sławińska

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK