REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja nowej grupy podatników VAT UE już od 1 grudnia 2009 r.

Ewa Sławińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. nowa grupa podatników VAT musi się zarejestrować jako podatnicy VAT UE. Są to podatnicy dokonujący importu usług oraz podatnicy świadczący usługi opodatkowane u nabywcy z innego państwa członkowskiego UE. Podatnicy ci powinni złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, chyba że są już zarejestrowani do celów importu usług.

Krąg podmiotów, które zostały zobowiązane do zarejestrowania się do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (oraz posługiwania się NIP-em poprzedzonym kodem PL), zmienił się w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2010 r. nowych reguł ustalania miejsca świadczenia usług. Rejestracja nowej grupy podatników jako podatników VAT UE ma na celu lepsze monitorowanie rynku wspólnotowych usług „transgranicznych”, tj. usług, w których strony transakcji pochodzą z różnych krajów UE.

REKLAMA

VAT-R od 1 grudnia 2009 r.

REKLAMA

Podatnicy, którzy dotychczas nie byli zarejestrowani jako podatnicy VAT UE do celów importu usług, powinni złożyć zgłoszenie rejestracyjne i uzyskać potwierdzenie o zarejestrowaniu jako podatnicy VAT UE (art. 97 ust. 3 ustawy o VAT). W związku z tym, że podatnicy VAT UE mogą posługiwać się NIP-em poprzedzonym kodem PL dopiero po uzyskaniu potwierdzenia o zarejestrowaniu, ustawodawca zadecydował o możliwości składania druków rejestracyjnych do VAT-UE już od 1 grudnia 2009 r., pomimo że obowiązek posługiwania się numerem VAT UE powstanie u nich dopiero od 1 stycznia 2010 r. Podatnicy, którzy złożą druki rejestracyjne, zostaną więc zarejestrowani do VAT UE na dzień 1 stycznia 2010 r. (art. 3 ust. 1 ustawy z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o VAT).

W związku z rejestracją nowi podatnicy VAT UE uzyskają z dniem 1 stycznia 2010 r. prawo (i obowiązek) posługiwania się NIP-em poprzedzonym kodem PL w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, których przedmiotem są usługi (art. 97 ust. 10 ustawy o VAT).

Kto ma obowiązek złożyć zgłoszenie rejestracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 grudnia 2009 r. zgłoszenia rejestracyjne mogą składać podatnicy, którzy od 1 stycznia 2010 r. zamierzają:

• nabywać usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług (art. 97 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT),

• świadczyć usługi opodatkowane u nabywcy na rzecz podatników z innych państw członkowskich (podatnicy ci zostali dodatkowo zobowiązani do składania informacji podsumowujących o świadczonych usługach zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 4 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2010 r.) - art. 97 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT.

Podatnicy ci uzyskają NIP poprzedzony kodem PL i będą się nim mogli posługiwać w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, których przedmiotem są usługi.

Czy podatnicy zarejestrowani już jako podatnicy VAT UE i posługujący się NIP PL muszą zatem w związku ze zmianą przepisów ponownie składać zgłoszenie rejestracyjne VAT-R?

REKLAMA

Z art. 7 ustawy z 23 października 2009 r. zmieniającej ustawę o VAT wynika, że z obowiązku ponownej rejestracji jako podatnicy VAT UE są zwolnieni wyłącznie podatnicy, którzy byli zarejestrowani i posługiwali się NIP PL w związku z importem usług na podstawie art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2009 r. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT podatnicy ci są automatycznie uznani za podatników zarejestrowanych według nowych przepisów.

Ze względu na nieprecyzyjne przepisy są wątpliwości, czy podatnicy VAT UE zarejestrowani do WDT i WNT powinni składać zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R. Redakcja Mk wystąpiła do Ministerstwa Finansów z pytaniem w tej sprawie. O stanowisku MF poinformujemy Czytelników na naszych łamach.

Wyłączenie obowiązku rejestracji

Z nowej treści art. 97 ust. 3 i art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2010 r. wynika, że podatnicy świadczący usługi na rzecz podatników VAT z innych państw UE mają obowiązek rejestracji jako podatnicy VAT UE (złożenia zgłoszenia rejestracyjnego) tylko wtedy, gdy usługi te są u nabywcy opodatkowane VAT. Nie mają natomiast obowiązku rejestracji, gdy świadczone przez nich usługi są u nabywcy zwolnione z VAT lub opodatkowane stawką 0% VAT.

Podatnicy świadczący usługi na rzecz podatników z innych państw członkowskich powinni więc ustalić jeszcze, czy usługi te są u nabywców usług zwolnione lub opodatkowane stawką 0%, czy opodatkowane. Będzie to wpływało bezpośrednio nie tylko na obowiązek ich rejestracji jako podatnika VAT UE, ale też na obowiązek składania przez nich od 1 stycznia 2010 r. informacji podsumowujących.

Rejestracja do VAT UE - na druku VAT-R

Według nowego druku VAT-R(9):

• podatnik VAT czynny dokonuje rejestracji, zaznaczając poz. 59 VAT-R - jeżeli zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw lub nabyć towarów lub też będzie świadczył lub nabywał usługi opodatkowane na zasadzie importu usług,

• podatnik niepodlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny lub osoba prawna niebędąca podatnikiem w myśl art. 15 ustawy dokonuje rejestracji, zaznaczając poz. 60 VAT-R, jeżeli zamierza dokonywać lub dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,

• podatnik niepodlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny dokonuje rejestracji, zaznaczając poz. 61 VAT-R, jeżeli będzie świadczył lub nabywał usługi opodatkowane na zasadzie importu usług.

Nowy wzór formularza zgłoszeniowego VAT-R(9) obowiązuje od 1 stycznia 2010 r. Już od 1 grudnia 2009 r. mogą się nim posługiwać podmioty, które od 1 stycznia 2010 r. będą brały udział w rejestrowanym wewnątrzwspólnotowym imporcie usług. Używanie starego formularza (VAT-R(8)) będzie nadal dopuszczalne. Prawo to nie będzie jednak przysługiwało podatnikom, którzy zamierzają świadczyć lub nabywać usługi opodatkowane na zasadzie importu usług (ci podatnicy muszą używać formularza VAT-R oznaczonego cyfrą (9). Stare formularze VAT-R(8) mogą być używane, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2010 r.

• ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 195, poz. 1504

• rozporządzenie Ministra Finansów z 26 listopada 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 201, poz. 1543

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA