| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rejestracja nowej grupy podatników VAT UE już od 1 grudnia 2009 r.

Rejestracja nowej grupy podatników VAT UE już od 1 grudnia 2009 r.

Od 1 stycznia 2010 r. nowa grupa podatników VAT musi się zarejestrować jako podatnicy VAT UE. Są to podatnicy dokonujący importu usług oraz podatnicy świadczący usługi opodatkowane u nabywcy z innego państwa członkowskiego UE. Podatnicy ci powinni złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, chyba że są już zarejestrowani do celów importu usług.


Krąg podmiotów, które zostały zobowiązane do zarejestrowania się do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (oraz posługiwania się NIP-em poprzedzonym kodem PL), zmienił się w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2010 r. nowych reguł ustalania miejsca świadczenia usług. Rejestracja nowej grupy podatników jako podatników VAT UE ma na celu lepsze monitorowanie rynku wspólnotowych usług „transgranicznych”, tj. usług, w których strony transakcji pochodzą z różnych krajów UE.

Podatnicy, którzy dotychczas nie byli zarejestrowani jako podatnicy VAT UE do celów importu usług, powinni złożyć zgłoszenie rejestracyjne i uzyskać potwierdzenie o zarejestrowaniu jako podatnicy VAT UE (art. 97 ust. 3 ustawy o VAT). W związku z tym, że podatnicy VAT UE mogą posługiwać się NIP-em poprzedzonym kodem PL dopiero po uzyskaniu potwierdzenia o zarejestrowaniu, ustawodawca zadecydował o możliwości składania druków rejestracyjnych do VAT-UE już od 1 grudnia 2009 r., pomimo że obowiązek posługiwania się numerem VAT UE powstanie u nich dopiero od 1 stycznia 2010 r. Podatnicy, którzy złożą druki rejestracyjne, zostaną więc zarejestrowani do VAT UE na dzień 1 stycznia 2010 r. (art. 3 ust. 1 ustawy z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o VAT).

W związku z rejestracją nowi podatnicy VAT UE uzyskają z dniem 1 stycznia 2010 r. prawo (i obowiązek) posługiwania się NIP-em poprzedzonym kodem PL w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, których przedmiotem są usługi (art. 97 ust. 10 ustawy o VAT).

Od 1 grudnia 2009 r. zgłoszenia rejestracyjne mogą składać podatnicy, którzy od 1 stycznia 2010 r. zamierzają:

• nabywać usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług (art. 97 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT),

• świadczyć usługi opodatkowane u nabywcy na rzecz podatników z innych państw członkowskich (podatnicy ci zostali dodatkowo zobowiązani do składania informacji podsumowujących o świadczonych usługach zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 4 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2010 r.) - art. 97 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT.

Podatnicy ci uzyskają NIP poprzedzony kodem PL i będą się nim mogli posługiwać w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, których przedmiotem są usługi.

Czy podatnicy zarejestrowani już jako podatnicy VAT UE i posługujący się NIP PL muszą zatem w związku ze zmianą przepisów ponownie składać zgłoszenie rejestracyjne VAT-R?

Z art. 7 ustawy z 23 października 2009 r. zmieniającej ustawę o VAT wynika, że z obowiązku ponownej rejestracji jako podatnicy VAT UE są zwolnieni wyłącznie podatnicy, którzy byli zarejestrowani i posługiwali się NIP PL w związku z importem usług na podstawie art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2009 r. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT podatnicy ci są automatycznie uznani za podatników zarejestrowanych według nowych przepisów.

Ze względu na nieprecyzyjne przepisy są wątpliwości, czy podatnicy VAT UE zarejestrowani do WDT i WNT powinni składać zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R. Redakcja Mk wystąpiła do Ministerstwa Finansów z pytaniem w tej sprawie. O stanowisku MF poinformujemy Czytelników na naszych łamach.

Z nowej treści art. 97 ust. 3 i art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2010 r. wynika, że podatnicy świadczący usługi na rzecz podatników VAT z innych państw UE mają obowiązek rejestracji jako podatnicy VAT UE (złożenia zgłoszenia rejestracyjnego) tylko wtedy, gdy usługi te są u nabywcy opodatkowane VAT. Nie mają natomiast obowiązku rejestracji, gdy świadczone przez nich usługi są u nabywcy zwolnione z VAT lub opodatkowane stawką 0% VAT.

Podatnicy świadczący usługi na rzecz podatników z innych państw członkowskich powinni więc ustalić jeszcze, czy usługi te są u nabywców usług zwolnione lub opodatkowane stawką 0%, czy opodatkowane. Będzie to wpływało bezpośrednio nie tylko na obowiązek ich rejestracji jako podatnika VAT UE, ale też na obowiązek składania przez nich od 1 stycznia 2010 r. informacji podsumowujących.

Według nowego druku VAT-R(9):

• podatnik VAT czynny dokonuje rejestracji, zaznaczając poz. 59 VAT-R - jeżeli zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw lub nabyć towarów lub też będzie świadczył lub nabywał usługi opodatkowane na zasadzie importu usług,

• podatnik niepodlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny lub osoba prawna niebędąca podatnikiem w myśl art. 15 ustawy dokonuje rejestracji, zaznaczając poz. 60 VAT-R, jeżeli zamierza dokonywać lub dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,

• podatnik niepodlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny dokonuje rejestracji, zaznaczając poz. 61 VAT-R, jeżeli będzie świadczył lub nabywał usługi opodatkowane na zasadzie importu usług.

Nowy wzór formularza zgłoszeniowego VAT-R(9) obowiązuje od 1 stycznia 2010 r. Już od 1 grudnia 2009 r. mogą się nim posługiwać podmioty, które od 1 stycznia 2010 r. będą brały udział w rejestrowanym wewnątrzwspólnotowym imporcie usług. Używanie starego formularza (VAT-R(8)) będzie nadal dopuszczalne. Prawo to nie będzie jednak przysługiwało podatnikom, którzy zamierzają świadczyć lub nabywać usługi opodatkowane na zasadzie importu usług (ci podatnicy muszą używać formularza VAT-R oznaczonego cyfrą (9). Stare formularze VAT-R(8) mogą być używane, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2010 r.

• ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 195, poz. 1504

• rozporządzenie Ministra Finansów z 26 listopada 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 201, poz. 1543

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK