| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podwójny leasing i podwójne odliczenie VAT

Podwójny leasing i podwójne odliczenie VAT

Skorzystałem z możliwości taniego leasingu i na podstawie umowy leasingu operacyjnego przyjąłem do korzystania samochód osobowy, który wcześniej był już przedmiotem innego leasingu i korzystał z niego inny przedsiębiorca. Czy mam prawo do odliczania podatku VAT od faktur leasingowych?


ODPOWIEDŹ

Tak. Podatek VAT odliczony w związku z poprzednimi umowami leasingu dotyczącymi tego samego przedmiotu nie jest w żaden sposób kumulowany. Oznacza to, że nowy leasingobiorca może odliczać 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł pod warunkiem, że wykorzystywanie leasingowanego samochodu związane będzie z czynnościami uprawniającymi do dokonywania tego odliczenia.

WYJAŚNIENIE

Leasing jest często wykorzystywany w celu optymalizacji podatkowej jako środek do zwiększania poziomu kosztów podatkowych obniżających podstawę opodatkowania w podatkach dochodowych, a także jako metoda na obniżenie podatku VAT. Korzystanie ze środków trwałych będących przedmiotem umowy leasingu daje podatnikom korzyść w postaci możliwości odliczenia podatku VAT zapłaconego w opłatach leasingowych. Zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT zapisaną w art. 86 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim zakupione towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania przez podatnika innych czynności opodatkowanych w ramach jego działalności gospodarczej. Podatkiem należnym jest tu kwota podatku, jaka powinna zostać przez podatnika zapłacona w danym okresie miesięcznym do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, wynikająca z kwot podatku uiszczonego podatnikowi przez jego klientów. Podatkiem naliczonym jest natomiast kwota podatku, którą podatnik musiał zapłacić swoim kontrahentom w związku ze świadczonymi mu usługami lub np. dostawą towarów. W związku z powyższym, zapłacony podatek naliczony w danym miesiącu od rat leasingowych przez leasingodawcę sprawi, że w następnym miesiącu kalendarzowym kwota, którą należy zapłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego zostanie obniżona m.in. o kwotę zapłaconego już podatku od rat leasingowych.

Wspomniana zasada doznaje niestety ograniczeń w przypadku korzystania z samochodu osobowego. W przypadku nabycia przez podatników samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi tylko 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Wprowadzono także dodatkowy limit, gdyż wspomniana kwota 60% nie może być, mimo wszystko, wyższa niż 6000 zł. Wyjątek dotyczy tylko przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddawanie w odpłatne używanie tych samochodów na podstawie np. umowy leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i samochody te są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Podobnie rzecz się ma w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe lub inne pojazdy samochodowe na podstawie m.in. umowy leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, gdzie kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od opłaty leasingowej lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, którą można odliczyć od podatku, nie może jednak przekroczyć kwoty 6000 zł.

Leasing samochodu a VAT

Jest jednak wyjątek. Wspomniane limity nie dotyczą tych leasingobiorców, którym przysługiwało prawo do odliczenia zgodnie z obowiązującą do dnia 1 maja 2004 r. ustawą o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 r. (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Chodzi o tych leasingobiorców, którzy zawarli swoje umowy leasingu przed wejściem w życie obowiązującej ustawy w dniu 1 maja 2004 r., oraz do dnia 14 maja 2004 r. zarejestrowali je we właściwym urzędzie skarbowym.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TMF Poland sp. z o.o.

globalny dostawca usług administracyjnych dla firm z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych i usług sekretarskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »