| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć w pkpir poniesione koszty projektu rozbudowy najmowanego budynku

Jak rozliczyć w pkpir poniesione koszty projektu rozbudowy najmowanego budynku

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą. Do celów prowadzonej działalności gospodarczej najmuję budynek od gminy. Do budynku ma być dobudowana winda. Z moich środków mam pokryć koszty projektu dobudowy windy, które wynoszą 7300 zł. Pozostałą część kosztów pokryje gmina z funduszy unijnych. Jak ująć koszty tego projektu w pkpir?


RADA

Poniesione koszty projektu dobudowy windy do budynku Czytelnik powinien amortyzować jako inwestycję w obcym środku trwałym według stawki 10%. Amortyzację można rozpocząć dopiero od miesiąca następującego po miesiącu oddania windy do użytkowania. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przedstawionym przypadku Czytelnik będzie ponosił nakłady na budynek, który najmuje od gminy. Taką sytuację należy traktować jako inwestycję w obcym środku trwałym. Przepisy updof nie definiują wprost pojęcia takiej inwestycji. W praktyce podatkowej przyjmuje się, że za inwestycję w obcym środku trwałym uznaje się wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie środka trwałego, którego podatnik nie jest właścicielem czy współwłaścicielem. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania.

Taką definicję potwierdza również orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. wyrok NSA z 4 kwietnia 1996 r. (sygn. akt SA/Sz 1873/95):

Przeprowadzona przez podatniczkę modernizacja lokalu wykraczała poza zakres ciążących na niej drobnych napraw, wymagała zgody wynajmującego, a także uzyskania pozwolenia budowlanego. Z tych względów oraz z uwagi na wartość nakładów stanowiła inwestycję w obcym środku trwałym.

Dobudowę windy do budynku należy uznać nie tylko za przebudowę, ale i za modernizację. Jej skutkiem jest udogodnienie w korzystaniu z budynku, szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na pewno nie jest to remont (odtworzenie stanu budynku), który rozliczany jest w kosztach uzyskania przychodów bezpośrednio.

Z uwagi na wartość inwestycji (7300 zł) dokonaną modernizację budynku należy amortyzować. Za wartość początkową inwestycji w obcym środku trwałym należy uznać nakłady podatnika dokonane na zakup projektu. W przypadku odliczenia VAT naliczonego, w ramach rozliczeń VAT, do wartości początkowej przedsiębiorca przyjmie wydatek w kwocie netto. Przedsiębiorca może przyjąć inwestycję do ewidencji środków trwałych w dacie jej oddania do używania, czyli po zakończeniu całej inwestycji. Amortyzację rozpocznie od następnego miesiąca. Inwestycje w obcych środkach trwałych podlegają amortyzacji według indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Okres amortyzacji inwestycji w obcym budynku nie może być krótszy niż 10 lat. Oznacza to, że zakupiony projekt windy przedsiębiorca będzie amortyzował stawką nie wyższą niż 10%. Przez cały okres amortyzacji przedsiębiorca powinien stosować jedną wybraną stawkę. Do inwestycji w obcym budynku nie można stosować jednorazowej amortyzacji, o której mowa w art. 22k updof (art. 22k ust. 1 updof). Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w równych ratach co miesiąc lub co kwartał albo na koniec roku (art. 22h ust. 4 updof). Odpisy amortyzacyjne wynikające z ewidencji środków trwałych podatnik ujmuje na koniec przyjętego okresu amortyzacji (miesiąc, kwartał, rok) w kolumnie 13 pkpir - pozostałe wydatki.

PRZYKŁAD

Pan Kowalski prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Jest czynnym podatnikiem VAT, który dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej VAT. Na potrzeby działalności najmuje od gminy budynek w ramach umowy długoterminowej. Czynsz płacony za najem zalicza bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W czerwcu 2009 r. gmina podjęła decyzję o modernizacji budynku przez dobudowę windy. Gmina podpisała porozumienie z panem Kowalskim, że pokryje koszty projektu dobudowy windy w kwocie brutto 7300 zł. Pan Kowalski kupił projekt w lipcu 2009 r. Winda została oddana do użytku w listopadzie 2009 r. W miesiącu tym wydatki na zakup projektu windy pan Kowalski wprowadził do ewidencji środków trwałych jako inwestycję w obcym środku trwałym. Za wartość początkową do amortyzacji przyjął kwotę netto 5983,61 zł (VAT 1316,39 zł). Amortyzację pan Kowalski rozpocznie od grudnia 2009 r. Odpisów będzie dokonywał miesięcznie według stawki 10%. Miesięczny odpis będzie wynosić 49,86 zł (5983,61 zł x 10% / 12).

Zapis w pkpir

• art. 22a ust. 2 pkt 1, art. 22d ust. 1, ust. 2, art. 22g ust. 17, art. 22h ust. 1 pkt 1 i ust. 4, art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 168, poz. 1323

• § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Michał Muzyka

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK