| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak zaoszczędzić na podatkach, zakładając spółkę na Cyprze

Jak zaoszczędzić na podatkach, zakładając spółkę na Cyprze

Mój wspólnik nalega, abyśmy zaoszczędzili na ograniczeniu obciążeń podatkowych za pośrednictwem spółki z siedzibą na Cyprze. Nie wiem zbyt wiele o możliwościach obniżenia podatku przez założenie takiej spółki. Czy szukanie oszczędności tego typu jest legalne?


ODPOWIEDŹ

Tak. Dzięki umiejętnie skonstruowanym więzom prawnym pomiędzy spółką polską a spółką z siedzibą na Cyprze jest możliwe znaczne obniżenie kosztów podatkowych prowadzenia działalności gospodarczej. Cypr ma bowiem znacznie korzystniejsze ustawodawstwo podatkowe niż Polska.

WYJAŚNIENIE

Na Cyprze stawka podatku dochodowego od przychodów z działalności gospodarczej należy do najniższych w państwach UE, wynosi zaledwie 10%. Już sam ten fakt skłania wielu przedsiębiorców do lokowania tam centrów swojej polityki biznesowej.

Prawo cypryjskie sprzyja funkcjonowaniu spółek holdingowych poprzez umożliwienie im zminimalizowania obciążeń podatkowych przy przepływie dywidend w ramach grupy spółek. Dywidendy otrzymywane przez spółki cypryjskie od innych spółek z tego kraju są zwolnione z opodatkowania. Dywidendy otrzymywane przez spółki cypryjskie z zagranicy są objęte zwolnieniem, jeśli łącznie spełnione zostaną dwa warunki:

• spółka cypryjska otrzymująca dywidendę posiada bezpośrednio co najmniej 1% udziałów lub akcji w spółce wypłacającej dywidendę oraz

• spółka wypłacająca dywidendę podlega w kraju swojej rezydencji opodatkowaniu podatkiem dochodowym, którego wysokość nie jest zdecydowanie niższa niż stawka podatku na Cyprze (akceptowalne są stawki na poziomie 7,5%), albo nie więcej niż 50% dochodów otrzymywanych przez spółkę zagraniczną może być uznane za tzw. dochody pasywne (np. odsetki, dywidendy).

Istotne jest także to, że Cypr jest stroną kilkudziesięciu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz jako kraj UE korzysta z postanowień dyrektyw UE, w tym w szczególności tzw. dyrektywy Parent-Subsidiary (dyrektywa Rady EWG nr 90/435/ EEC z dnia 23 lipca 1990 r.). Skutkiem tego dywidenda wypłacana z terytorium Cypru może w całości być zwolniona z opodatkowania zarówno na Cyprze, jak i w Polsce, o ile tylko spełnione zostały warunki przewidziane we wspomnianej dyrektywie.

Polska i Cypr są ponadto stronami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. nr 117, poz. 523). Zgodnie z tą umową dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w jednym z umawiających się państw osobie mającej miejsce zamieszkania w drugim umawiającym się państwie mogą być opodatkowane w tym drugim. Dywidendy te mogą być również opodatkowane w państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto. Oznacza to więc, że dywidendy wypłacane na rzecz polskich udziałowców spółki cypryjskiej mogą podlegać opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i na Cyprze, jednak na Cyprze stawka podatku u źródła nie może przekroczyć 10%.

Działalność gospodarcza na Cyprze

W praktyce regulacje wewnętrzne Cypru pozbawiają zagranicznych inwestorów jakichkolwiek obciążeń od dywidend wypłacanych polskim udziałowcom. Jak już wspomnieliśmy, zgodnie z krajowymi regulacjami na Cyprze nie ma jakiegokolwiek podatku u źródła od wypłacanych do Polski dywidend. Organy podatkowe potwierdzają taką interpretację przepisów (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 grudnia 2008 r. sygn. IPPB4/415-17/08-2/MO; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 października 2008 r. sygn. ILPB2/415-497/08-2/JK). Śmiało można więc uważać, że ten sposób optymalizacji podatkowej jest zupełnie legalny.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 24 umowy z dnia 4 czerwca 1992 r. pomiędzy Polską a Cyprem o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. nr 117, poz. 523),

• art. 20 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK