| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Przekazanie udziałów w spółce bez podatku

Przekazanie udziałów w spółce bez podatku

Chcę sprzedać udziały w spółce z o.o., którą tworzyłem od jej początków. Ponieważ ta spółka to dorobek mojego życia, chcę je sprzedać po cenie rynkowej, znacznie powyżej ich nominalnej wartości. Czy w takiej sytuacji zapłata podatku dochodowego jest nieunikniona? Czy są jakieś metody na obniżenie wysokości takiego podatku?


ODPOWIEDŹ

Tak. Co do zasady, od sprzedaży udziałów lub akcji w kapitale zakładowym spółki trzeba zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19% podstawy opodatkowania. Postawą tą jest dochód, który jednak nie może być łączony z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, co oznacza, że w takich przypadkach przychodem jest kwota uzyskana ze sprzedaży udziałów, czy akcji, a kosztem są wydatki poniesione na ich nabycie. Istnieją przy tym metody, aby bezpiecznie i tanio przekazać na osobę trzecią udziały lub akcje w kapitale zakładowym spółki lub po prostu wycofać się z prowadzonej inwestycji i zrealizować zysk bez podatku.

WYJAŚNIENIE

Jednym ze sposobów optymalizacji sprzedaży udziałów jest ich zbycie w celu ich umorzenia. Pozwala to na wycofanie się z inwestycji w neutralny podatkowo sposób. Jeśli natomiast udziały mieliśmy zamiar sprzedać innej osobie, to umorzenie udziałów lub akcji przez spółkę można połączyć z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego do wysokości wcześniejszego umorzenia lub emisją nowych akcji w miejsce umorzonych. Efekt ekonomiczny jest wówczas taki sam, jak w przypadku zwykłej sprzedaży, a obciążenia podatkowe znacznie niższe.

Tego rodzaju transakcje powinny jednak zostać poprzedzone darowizną udziałów lub akcji na rzecz osoby najbliższej po to, aby dla celów transakcji uwzględnić koszt uzyskania przychodu o jak najwyższej wartości. Otrzymanie darowizny od członka najbliższej rodziny nie powoduje konieczności zapłaty podatku, jeśli fakt ten zostanie zgłoszony naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy. Jest to zatem operacja bezkosztowa. Ma ona jednak istotne znaczenie, gdyż to właśnie dzięki niej zbywca udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia może przyjąć, że kosztem uzyskania przychodu przy ich sprzedaży jest ich wartość z dnia darowizny. Jeśli więc dzień darowizny nie będzie nazbyt odległy od dnia sprzedaży udziałów spółce celem umorzenia, to koszt uzyskania przychodu może być równy samemu przychodowi, a więc podatnik może uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Rozwiązanie takie jest respektowane przez organy podatkowe (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 marca 2009 r. sygn. ILPB2/415-28/09-3/ES.)

Uzyskana przez darczyńcę kwota pieniężna z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji celem ich umorzenia może zostać podarowana zwrotnie pierwotnemu posiadaczowi tych udziałów. W takim przypadku także nie dojdzie do powstania obowiązku podatkowego, gdy stronami umowy darowizny są osoby bliskie, które zawiadomiły naczelnika urzędu skarbowego. Ostatecznie zatem zainteresowane podmioty wymienią się udziałami lub akcjami w zamian za wynagrodzenie, które nie zostanie efektywnie uszczuplone żadnym zobowiązaniem podatkowym.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 24 ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

• art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK