| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Przekazanie udziałów w spółce bez podatku

Przekazanie udziałów w spółce bez podatku

Chcę sprzedać udziały w spółce z o.o., którą tworzyłem od jej początków. Ponieważ ta spółka to dorobek mojego życia, chcę je sprzedać po cenie rynkowej, znacznie powyżej ich nominalnej wartości. Czy w takiej sytuacji zapłata podatku dochodowego jest nieunikniona? Czy są jakieś metody na obniżenie wysokości takiego podatku?


ODPOWIEDŹ

Tak. Co do zasady, od sprzedaży udziałów lub akcji w kapitale zakładowym spółki trzeba zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19% podstawy opodatkowania. Postawą tą jest dochód, który jednak nie może być łączony z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, co oznacza, że w takich przypadkach przychodem jest kwota uzyskana ze sprzedaży udziałów, czy akcji, a kosztem są wydatki poniesione na ich nabycie. Istnieją przy tym metody, aby bezpiecznie i tanio przekazać na osobę trzecią udziały lub akcje w kapitale zakładowym spółki lub po prostu wycofać się z prowadzonej inwestycji i zrealizować zysk bez podatku.

WYJAŚNIENIE

Jednym ze sposobów optymalizacji sprzedaży udziałów jest ich zbycie w celu ich umorzenia. Pozwala to na wycofanie się z inwestycji w neutralny podatkowo sposób. Jeśli natomiast udziały mieliśmy zamiar sprzedać innej osobie, to umorzenie udziałów lub akcji przez spółkę można połączyć z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego do wysokości wcześniejszego umorzenia lub emisją nowych akcji w miejsce umorzonych. Efekt ekonomiczny jest wówczas taki sam, jak w przypadku zwykłej sprzedaży, a obciążenia podatkowe znacznie niższe.

Tego rodzaju transakcje powinny jednak zostać poprzedzone darowizną udziałów lub akcji na rzecz osoby najbliższej po to, aby dla celów transakcji uwzględnić koszt uzyskania przychodu o jak najwyższej wartości. Otrzymanie darowizny od członka najbliższej rodziny nie powoduje konieczności zapłaty podatku, jeśli fakt ten zostanie zgłoszony naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy. Jest to zatem operacja bezkosztowa. Ma ona jednak istotne znaczenie, gdyż to właśnie dzięki niej zbywca udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia może przyjąć, że kosztem uzyskania przychodu przy ich sprzedaży jest ich wartość z dnia darowizny. Jeśli więc dzień darowizny nie będzie nazbyt odległy od dnia sprzedaży udziałów spółce celem umorzenia, to koszt uzyskania przychodu może być równy samemu przychodowi, a więc podatnik może uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Rozwiązanie takie jest respektowane przez organy podatkowe (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 marca 2009 r. sygn. ILPB2/415-28/09-3/ES.)

Uzyskana przez darczyńcę kwota pieniężna z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji celem ich umorzenia może zostać podarowana zwrotnie pierwotnemu posiadaczowi tych udziałów. W takim przypadku także nie dojdzie do powstania obowiązku podatkowego, gdy stronami umowy darowizny są osoby bliskie, które zawiadomiły naczelnika urzędu skarbowego. Ostatecznie zatem zainteresowane podmioty wymienią się udziałami lub akcjami w zamian za wynagrodzenie, które nie zostanie efektywnie uszczuplone żadnym zobowiązaniem podatkowym.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 24 ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

• art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »