| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można odroczyć termin instalacji kasy

Czy można odroczyć termin instalacji kasy

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że w listopadzie powinienem przekroczyć limit obrotów z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych (20 000 zł). Prowadzę działalność gospodarczą od sierpnia br., jednak teraz mam chwilowe problemy zdrowotne i finansowe. Wiem, że muszę kupić kasę i rozpocząć wkrótce ewidencjonowanie na niej sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Jednak czy mogę zwrócić się do urzędu, aby ten termin trochę odwlec w czasie? Czy jest taka możliwość, czy też urząd skarbowy nie ma na to wpływu i bez względu na jego opinię będę musiał postąpić w myśl litery prawa?


rada

Tak, jest możliwość odroczenia terminu instalacji kasy rejestrującej. Musi Pan jednak złożyć wcześniej do swojego urzędu skarbowego, w którym się Pan rozlicza, wniosek z prośbą o odroczenie tego terminu. W treści proszę powołać argumenty, tj. problemy finansowe i zdrowotne, które organ podatkowy powinien wziąć pod uwagę podczas rozpatrywania Pana wniosku.

uzasadnienie

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i osiągają z niej dochody ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych, mają obowiązek rejestrować te obroty na kasie rejestrującej. Taki obowiązek nakłada na nich ustawa o VAT. Rozporządzenie wykonawcze do ustawy w sprawie kas reguluje natomiast szczegółowe zasady ewidencjonowania obrotów na kasie, a przede wszystkim zasady, na jakich podatnicy mogą korzystać ze zwolnień z obowiązku stosowania kasy: podmiotowych i przedmiotowych.

Z pytania Czytelnika wynika, że korzysta on ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencji, tj. zwolnienia ze względu na osiągane obroty. Zasady korzystania z tego zwolnienia określa § 5 rozporządzenia.

W przepisie § 5 rozporządzenia czytamy, że (...) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2009 r. również podatników rozpoczynających sprzedaż w 2009 r., z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.

WAŻNE!

Podatnik osiągający obroty z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych z działalności gospodarczej, którą rozpoczął w 2009 r., ma prawo do zwolnienia podmiotowego z obowiązku instalowania i ewidencjonowania sprzedaży na kasie do momentu przekroczenia kwoty obrotu w wysokości 20 000 zł.

W swoim pytaniu rozważa Pan możliwość ubiegania się o odroczenie terminu instalacji kasy rejestrującej. Otóż możliwość odraczania terminów przewiduje Ordynacja podatkowa. Ustawa przewiduje możliwość odraczania terminów na wniosek podatnika. Z tym że w takich sytuacjach bardzo ważny jest czas, tj. termin, w jakim wnioskujemy o odroczenie danego terminu. Istnieje możliwość odroczenia terminu instalacji kasy tylko przed jego upływem. Terminy określone w rozporządzeniu, dotyczące instalacji kasy, mają charakter terminów zawitych. Termin zawity charakteryzuje się tym, że po upływie określonego ustawowo terminu następuje wygaśnięcie uprawnienia przysługującego danemu podmiotowi (np. korzystanie ze zwolnienia).

Dlatego w przypadku terminu zawitego można jedynie starać się przed jego upływem o jego odroczenie.

Zasady odraczania terminów reguluje art. 48 Ordynacji podatkowej.

Wynika z niego, że: Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego, z wyjątkiem terminów określonych w art. 68-71, art. 77 § 1-3, art. 79 § 2, art. 80 § 1, art. 87 § 3 i 4, art. 88 § 1 i art. 118.

Jak poprawnie prowadzić kasę fiskalną dla celów podatkowych i VAT

WAŻNE!

Organ podatkowy odracza terminy, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika. Wniosek o odroczenie terminu należy złożyć z wyprzedzeniem, tj. przed upływem terminu, który chcemy odroczyć.

Termin instalacji kasy rejestrującej nie należy do terminów, którym odmawia się zastosowania instytucji odroczenia. Otóż jeśli chce Pan skorzystać z możliwości odroczenia terminu instalacji kasy rejestrującej, musi Pan sporządzić i złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego, w którym rozlicza się Pan z podatków. Wniosek powinien Pan złożyć jak najszybciej. Wniosek złożony po utracie prawa do zwolnienia na pewno nie będzie pozytywnie rozpatrzony. Zasadą jest bowiem, że odracza się terminy, które jeszcze nie upłynęły. Termin instalacji kasy jest terminem zawitym, a zatem po jego upływie nie podlega przywróceniu. Ważne jest zatem, aby złożył Pan wniosek jak najszybciej. W uzasadnieniu powinien Pan powołać argumenty przemawiające za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku przez organ podatkowy. Musi to być uzasadnione ważnym interesem podatnika. Uważa się, że powinny być to okoliczności niezależne od podatnika, np. choroba.

Przykładowy wzór wniosku o odroczenie terminu instalacji kasy rejestrującej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 116, poz. 979

• § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 9 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. Nr 228, poz. 1510

• art. 48 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 57, poz. 466

Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT i akcyzy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK