| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można odliczyć VAT z faktury przed otrzymaniem kopii noty korygującej z akceptacją sprzedawcy

Czy można odliczyć VAT z faktury przed otrzymaniem kopii noty korygującej z akceptacją sprzedawcy

Zmieniłam adres siedziby spółki i w związku z tym wystawiłam sporo not korygujących. Kilka z nich jeszcze nie wróciło do mnie podpisanych, a muszę już w tym tygodniu złożyć deklarację VAT-7. Czy w związku z tym mogę odliczyć z tych faktur VAT?


rada

Tak, może Pani odliczyć VAT z faktur, do których nie posiada Pani zaakceptowanych przez sprzedawcę kopii not korygujących. Błąd poprawiony przez notę nie jest błędem, który pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Firma postąpiła słusznie, wystawiając noty korygujące dotyczące korekty zamieszczonego w otrzymanych fakturach błędnego jej adresu. Nota korygująca jest wystawiana przez nabywcę towaru lub usługi w sytuacji, gdy stwierdzi on, że w otrzymanej fakturze VAT (lub fakturze korygującej) wystąpiła pomyłka wiążąca się w szczególności z określeniem danych sprzedawcy lub nabywcy lub oznaczeniem towaru albo usługi (§ 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur). Korygowane są nią takie dane, jak: NIP, błędny adres lub nazwa nabywcy czy symbol PKWiU. Nie można natomiast korygować nią pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, które dotyczą m.in.: jednostek miary, ilości, wartości, stosowanej stawki podatku itd. Uprawnienie do wystawienia noty korygującej jest znacznie zawężone, odmiennie niż w przypadku faktur korygujących, którymi zasadniczo można skorygować wszelkie błędy oraz dokumentować podwyżki czy obniżki cen. Ustawodawca wymaga, aby wystawioną notę korygującą nabywca przesłał wystawcy faktury pierwotnej lub faktury korygującej wraz z kopią. Jeżeli sprzedawca akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury i potwierdzoną jej kopię odsyła wystawcy.

W praktyce podatnicy mają problem, w którym momencie mogą odliczyć podatek naliczony z faktury, do której wystawili notę korygującą - czy w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury (lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych), czy też za miesiąc, w którym otrzymają notę korygującą z akceptacją jej odbioru przez sprzedawcę.

Należy uznać, że brak kopii noty korygującej z akceptacją sprzedawcy nie powoduje, że nabywca musi się wstrzymać z odliczeniem VAT.

Wynika to z faktu, że noty służą do poprawy błędów, które możemy zaliczyć do tzw. błędów mniejszej wagi. W ich przypadku nabywca nie traci prawa do odliczenia VAT. Do takich błędów nie możemy zaliczyć wystawienia faktury na inny podmiot niż nabywca. Zmiana nazwy nabywcy nie może być zmieniona notą.

Na możliwość odliczenia VAT, mimo braku kopii noty korygującej od nabywcy, wskazują również organy podatkowe: Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia nie zawierają zapisów, które uzależniałyby możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w przypadku braku posiadania przez wystawcę noty korygującej, jej potwierdzenia przez sprzedawcę. Wprawdzie zgodnie z § 18 ust. 2 rozporządzenia [§ 15 ust. 2 nowego rozporządzenia - przyp. red.] nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią, natomiast zgodnie z § 18 ust. 4 rozporządzenia [§ 15 ust. 4 nowego rozporządzenia - przyp. red.] jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej, to jednak z przepisów tych nie wynika, aby brak tego potwierdzenia uniemożliwiał dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego (pismo z 11 września 2009 r. Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, nr PP/005-17/07).

• art. 88 ust. 3a pkt 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »