| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na artykuły spożywcze i napoje

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na artykuły spożywcze i napoje

Spółka cywilna zajmuje się działalnością marketingową. W ramach przeprowadzanych akcji marketingowych rozdaje towary swoich kontrahentów, które uprzednio od nich kupuje. Często są to artykuły spożywcze bądź napoje. Czy spółka może zaliczyć do kosztów zakup towarów, w tym artykułów spożywczych i napojów, zużytych w trakcie organizowanych działań marketingowych?


RADA

Spółka może zaliczyć do kosztów zakup towarów zużytych w ramach działalności marketingowej. Do kosztów może zaliczyć również wydatki na artykuły spożywcze i napoje. Nie są to bowiem wydatki na reprezentację spółki, lecz wydatki poniesione w celu wykonania usługi marketingowej. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kosztami podatkowymi nie są koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 23 ust. 1 pkt 23 updof). Zakupu przez spółkę artykułów spożywczych i napojów nie należy kwalifikować do kosztów reprezentacji. Spółka świadczy usługi marketingowe. Zakupione towary służą do ich realizacji. Celem usługi jest promocja, reklama kontrahenta, który ze spółką podpisał umowę. W zamian za świadczoną usługę spółka uzyskuje przychód. Zakup towarów nie ma nic wspólnego z reprezentacją spółki. Oczywisty jest natomiast związek kupowanych towarów, które służą do realizacji usługi marketingowej, z osiąganym przez spółkę przychodem.

Przekazane towary nie stanowią także darowizny, ponieważ wydawane są w celach promocyjnych, reklamowych. W związku z tym mogą one stanowić koszt uzyskania przychodu dla spółki, niezależnie od tego, jakiego rodzaju są to towary (również artykuły spożywcze czy napoje). Stanowisko takie potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 lutego 2009 r., nr IPPB3-423-1629/08-2/KK:

W ramach świadczenia usług spółka przeprowadza akcje marketingowe, polegające na zakupie i wydawaniu klientom lub potencjalnym klientom zleceniodawców obsługiwanych przez spółkę upominków i prezentów o różnej wartości. (...) Celem działań spółki jest wyłącznie promocja i korzystny wpływ na wysokość przychodów uzyskiwanych przez zleceniodawców usług. Koszty zorganizowania akcji marketingowej w całości uwzględnione są w kalkulacji ceny za wykonanie usług marketingowych. W związku z powyższym należy uznać, iż wydatki ponoszone przez wnioskodawcę, które stanowią koszty świadczenia usług, czyli koszty wykonania czynności zleconych przez zleceniodawców, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

• art. 23 ust. 1 pkt 11 i 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »