| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi

Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży towarów (sieć hurtowa). Zdarzają się przypadki, kiedy kontrahent po odbiorze towaru nie dokonuje płatności (tzn. wpłaca tylko część należności za towar). Sądowa droga wyegzekwowania wynagrodzenia często nie daje oczekiwanych rezultatów. Czy istnieje możliwość „odzyskania” VAT od takiej sprzedaży. Wiem, że taka możliwość istniała już wcześniej, ale czy ona zastosowanie do sprzedaży (udokumentowanej fakturami VAT), która miała miejsce rok temu albo jeszcze dawniej?


Przepisy o VAT pozwalają skorzystać z możliwości odzyskania wcześniej rozliczonego VAT należnego. Na podstawie znowelizowanych w ubiegłym roku przepisów, podatnik ma prawo do korekty VAT z tytułu dostaw towarów albo świadczenia usług, w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Odpowiednio dotyczy do również części kwoty należnego wynagrodzenia. Uprawdopodobnienie ma miejsce, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. W praktyce oznacza to, że jeżeli posiada Pan wierzytelności, w przypadku których termin zwłoki dłużnika wynosi ponad 180 dni, może Pan dokonać korekty VAT.

Co do terminu - okresu wstecz, jakiego może dotyczyć korekta - przepisy przejściowe nie zawierają żadnych wskazówek. Wynika z tego, że obecnie obowiązujące przepisy można stosować do każdej wierzytelności powstałej po 1 czerwca 2005 r. Termin ten został określony w przepisach przejściowych poprzedniej „dużej” nowelizacji ustawy o VAT. Przepisy ustawy o VAT dotyczące rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności (art. 89a i nast.) zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego z ww. dniem, co uzasadnia możliwość ich stosowania w odniesieniu do korekt wyłącznie po tym dniu.

Ulga na złe długi ulży wierzycielom

Ustawa o VAT wskazuje kilka warunków uprawniających do korekty VAT:

1) czynność została dokonana na rzecz podatnika VAT czynnego, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

2) wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;

3) wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami VAT czynnymi;

4) wierzytelności nie zostały zbyte;

5) od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym faktura ta została wystawiona;

6) wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na fakt niezapłacenia w 180-dniowym terminie, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Jak korzystać z ulgi na złe długi

Korekta VAT należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym upłynął termin wskazany w pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, wskazanego w pkt 6. Pozostałe regulacje techniczne dotyczące korekty VAT po stronie wierzyciela (podatnika VAT - sprzedawcy) nie uległy zmianie.

Adam Czekalski

doradca podatkowy, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Podstawa prawna:

• art. 89a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),

• ustawa z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1320),

• art. 8 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »