| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy ujemne różnice kursowe zaliczyć do kosztów podatkowych

Czy ujemne różnice kursowe zaliczyć do kosztów podatkowych

Spółka zgłosiła do urzędu skarbowego, że różnice kursowe do CIT będzie rozliczała na podstawie ustawy o rachunkowości. Czy w przypadku gdy wystawiliśmy fakturę w PLN, a odbiorca zapłacił w euro, powstałe ujemne różnice kursowe możemy zaliczyć do kosztów podatkowych?

Wn konto „Koszty finansowe” 104

Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami” 104

Inaczej byłoby, gdyby do ustalania różnic kursowych spółka wybrała przepisy podatkowe. Dla celów podatkowych różnice kursowe powstaną, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

• przychody/koszty są określone na fakturze w walucie obcej oraz

• otrzymanie faktycznej zapłaty w walucie obcej następuje w terminie innym niż dzień wystawienia faktury.

W takiej sytuacji z podatkowego punktu widzenia nie powstaną różnice kursowe, bowiem wystąpił tylko jeden z powyższych elementów - otrzymano zapłatę w walucie obcej w terminie innym niż dzień wystawienia faktury.

• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 77, poz. 649

• art. 9b, art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »