| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wydatki na monitoring zwiększą wartość początkową budynku

Czy wydatki na monitoring zwiększą wartość początkową budynku

W naszej spółce zainstalowaliśmy system monitoringu. Czy można go zaliczyć bezpośrednio w koszty? Czy będzie on zwiększał wartość początkową budynku?

W tym przypadku, jeżeli wartość początkowa systemu monitoringu w dniu przyjęcia do używania przekracza 3500 zł, należy go wprowadzić do ewidencji środków trwałych i ustalić stawkę amortyzacyjną. System monitoringu należy sklasyfikować jako składnik należący do grupy 6 KŚT „Urządzenia techniczne”, podgrupy 62 „Urządzenia telewizyjne i radiotechniczne, urządzenia i aparaty dla telefonii”, dla której roczna stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 10%.

Należy pamiętać, że przy amortyzacji systemu monitoringu można stosować zarówno metodę liniową, jak i degresywną. Można też zastosować przyspieszoną amortyzację. Otóż, jeśli system monitoringu będzie można uznać za poddany szybkiemu postępowi technicznemu, podatnik może podwyższyć stawkę z Wykazu o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a więc podwyższyć ją do 20% (art. 16i ust. 2 pkt 3 updop). System można uznać za poddany szybkiemu postępowi technicznemu, jeśli zastosowane w nim będą układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki (objaśnienia do załącznika nr 1 updop). Do systemu monitoringu można także zastosować amortyzację jednorazową. Tę amortyzację mogą jednak stosować tylko podatnicy, który rozpoczęli działalność w danym roku podatkowym, oraz tzw. mali podatnicy (art. 16k ust. 7 updop).

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. zakupiła zwykły system monitoringu budynku, w którym ma siedzibę. Systemu nie można uznać za poddany szybkiemu postępowi technicznemu. System kosztował 5000 zł i jest środkiem trwałym. Spółka może go amortyzować metodą liniową lub degresywną. Stosując metodę liniową, spółka będzie go amortyzowała według stawki 10%, a więc przez 10 lat. System jest amortyzowany od stycznia 2009 r. Roczny odpis amortyzacyjny wyniesie 500 zł. Stosując metodę degresywną, spółka będzie mogła podwyższyć stawkę o współczynnik 2,0 i wyniesie ona 20%. Odpisy amortyzacyjne w poszczególnych latach wyniosą:

W związku z tym, że w 2013 r. odpis amortyzacyjny liczony według metody degresywnej jest dla spółki mniej korzystny niż według metody liniowej, od tego roku należy stosować metodę liniową.

Z powyższego wynika, że w tym przypadku zastosowanie metody degresywnej, a następnie liniowej jest dla spółki bardziej korzystne niż stosowanie metody liniowej przez cały okres amortyzacji. Okres amortyzacji przy metodzie degresywnej wyniesie 8 lat, zaś przy metodzie liniowej 10 lat.

W przypadku gdy wartość początkowa systemu monitoringu jest równa lub niższa niż 3500 zł, można go:

• amortyzować zgodnie z ogólnymi zasadami przewidzianymi w art. 16h-16m updop,

• amortyzować jednorazowo w miesiącu oddania do używania albo w miesiącu następnym (art. 16f ust. 3 updop),

• nie amortyzować, a wydatki poniesione na jego nabycie zaliczyć do kosztów w miesiącu oddania go do używania (art. 16d ust. 1 updop).

• art. 16a ust. 1, art. 16d ust. 1, art. 16f ust. 3, art. 16g ust. 13, art. 16i ust. 2 pkt 3, art. 16k ust. 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666

Ewa Leszczyńska

ekspert ds. podatków

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »