| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy stosować ryczałt 18% przy umowie zlecenia i o dzieło

Kiedy stosować ryczałt 18% przy umowie zlecenia i o dzieło

Kilka razy w miesiącu zlecamy wykonanie usług ślusarskich jednej osobie, z którą każdorazowo podpisujemy umowę o dzieło. Z każdej z tych umów osobie tej przysługuje należność mniejsza niż 200 zł. W skali miesiąca jest to jednak najczęściej kwota powyżej 1000 zł. Poszczególne prace lub usługi nie są ze sobą związane. Są to bieżące naprawy, konserwacja narzędzi, kontrole stanu technicznego maszyn. Czy jako płatnik powinniśmy pobierać od tych wypłat podatek ryczałtowy według stawki 18%?


RADA

Jeżeli wypłaty z kilku umów o dzieło po zsumowaniu przekraczają w miesiącu kwotę 200 zł, płatnik nie pobiera zryczałtowanego 18% podatku od przychodu, lecz pobiera 18% zaliczkę. Zaliczkę oblicza od dochodu, tj. przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Następnie zaliczka rozliczana jest w zeznaniu rocznym podatnika. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się obowiązki płatników w zakresie rozliczania pdof od należności z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 lub 5-9 updof. Dotyczy to m.in. wypłat z umów o dzieło i zlecenia. Przy podatkowym rozliczeniu wynagrodzeń z tych umów płatnik musi rozstrzygnąć, czy pobiera zaliczkę według zasad ogólnych czy podatek zryczałtowany.

Płatnik pobiera 18% podatek od przychodu, tzn. bez uwzględniania kosztów jego uzyskania (art. 30 ust. 3 updof), jeżeli suma należności z umów zlecenia i o dzieło zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego płatnika kwoty 200 zł. Jeżeli umowa zlecenia wymaga zapłacenia składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, płatnik, obliczając ten zryczałtowany podatek, nie odlicza:

• składek na ubezpieczenia społeczne od przychodu,

• składki na ubezpieczenie zdrowotne od tego zryczałtowanego podatku.

Podatek należy pobrać w miesiącu wypłaty wynagrodzenia. Płatnik przekazuje go do 20. dnia następnego miesiąca na rachunek właściwego dla siebie urzędu skarbowego (art. 42 ust. 1 updof). Do końca stycznia roku następnego płatnik przesyła do swojego urzędu skarbowego deklarację roczną PIT-8AR (art. 42 ust. 1a updof).

Zarówno płatnik, jak i podatnik nie mają możliwości obniżenia efektywnej stawki zryczałtowanego 18% podatku. Należy bowiem pamiętać, że przychodów opodatkowanych ryczałtem nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej (art. 30 ust. 8 updof). Ewentualne składki ZUS zapłacone od umów opodatkowanych ryczałtem podatnik może odliczyć w zeznaniu rocznym. Rozliczenie takie spowoduje, że w efekcie pomniejszony zostanie podatek od dochodów opodatkowanych według skali albo podatek liniowy. Sam zapłacony wcześniej podatek zryczałtowany nie zostanie zmniejszony.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »