| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zaliczenie do kosztów wydatków związanych z uzyskaniem dotacji

Zaliczenie do kosztów wydatków związanych z uzyskaniem dotacji

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Ponieśliśmy wydatki na sporządzenie wniosku o dotację. Dotacja będzie dotyczyła maszyny stanowiącej składnik majątku spółki. Maszynę już zakupiliśmy, ale dotacji jeszcze nie otrzymaliśmy. Czy koszty związane ze sporządzeniem wniosku o dotację, który przygotowała firma doradcza, możemy zaliczyć do kosztów podatkowych? A może koszty te powinny zwiększyć wartość początkową środka trwałego? W jaki sposób powinniśmy amortyzować maszynę?

Warto podkreślić, że w piśmie tym organ podatkowy stwierdził ponadto, że: „Przedmiotowe wydatki nie mogą również zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak bowiem wynika z cyt. powyżej art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotacja przeznaczona na nabycie środków trwałych nie jest zaliczana do przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dlatego też wydatki poniesione na uzyskanie tej dotacji nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów”.

Nie można zgodzić się z zaprezentowanym powyżej stanowiskiem. Argument, że wydatki na sporządzenie wniosku o dotację nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu z tego powodu, że dotacja do środka trwałego nie stanowi przychodu, jest błędny.

Kierując się zasadą, że jeżeli nie zaistnieje przychód, to nie ma kosztu, można by również zakwestionować np. wydatki ponoszone na prowizje zapłacone w związku z uzyskanym kredytem na bieżącą działalność gospodarczą. Pomimo że kredyt taki nie stanowi przychodu na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.f., to wydatki poniesione w związku z jego uzyskaniem są poniesione w celu uzyskania przychodu i są zaliczane do kosztów podatkowych. Na ten temat wypowiadały się również organy podatkowe. W piśmie z 8 września 2008 r., nr ILPB1/415-406/08-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że: „ustawodawca definiuje podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskanym przychodem. Nie ulega ponadto wątpliwości, że prowizja bankowa z tytułu zawierania umowy kredytu nie będzie miała bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, lecz jej poniesienie warunkuje możliwość korzystania ze środków finansowych wydatkowanych na bieżącą działalność, a więc warunkuje pośrednio uzyskanie przychodu.

W świetle powyższego, w przypadku kosztu związanego z uiszczeniem prowizji bankowej (odnawianej systematycznie co roku) w związku z odnowieniem kredytu zaciągniętego na finansowanie bieżącej działalności firmy, może on być zarachowany w całości:

1) w przypadku podatkowej księgi przychodów i rozchodów - w dacie wystawienia dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztów - zgodnie z treścią art. 22 ust. 6b u.p.d.o.f.,

2) w przypadku ksiąg rachunkowych - w dniu, w którym ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowania) - zgodnie z art. 22 ust. 5d u.p.d.o.f.”.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »