| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zaliczenie do kosztów wydatków związanych z uzyskaniem dotacji

Zaliczenie do kosztów wydatków związanych z uzyskaniem dotacji

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Ponieśliśmy wydatki na sporządzenie wniosku o dotację. Dotacja będzie dotyczyła maszyny stanowiącej składnik majątku spółki. Maszynę już zakupiliśmy, ale dotacji jeszcze nie otrzymaliśmy. Czy koszty związane ze sporządzeniem wniosku o dotację, który przygotowała firma doradcza, możemy zaliczyć do kosztów podatkowych? A może koszty te powinny zwiększyć wartość początkową środka trwałego? W jaki sposób powinniśmy amortyzować maszynę?

A zatem wydatki na usługę w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie, pokryte z własnych środków, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów ze względu na ich związek z przychodami uzyskanymi w okresie, gdy zakupiona maszyna będzie użytkowana do produkcji”.

Należy podkreślić, że nawet w sytuacji gdyby spółka nie otrzymała dotacji, i tak wydatek na sporządzenie wniosku o jej przyznanie należy taktować jako koszt podatkowy. Takie stanowisko zajął m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej w piśmie z 31 maja 2006 r., nr DP/415-15/06: „Wydatki z tytułu korzystania z usług firm doradczych i konsultacyjnych nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem uzyskiwanym przez podatnika. Wiążą się jednak z prowadzoną przez niego działalnością. Z tych też względów wydatki z tego tytułu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 56 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d i 116. Wydatki na przygotowanie wniosku o dotację na zakup środka trwałego nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie tego przepisu, ponieważ podatnik nie uzyskał środków z dotacji wolnych od podatku dochodowego.

W świetle powyższego stanowisko Pana, że wydatki poniesione na przygotowanie wniosku o dotację mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, należy uznać za prawidłowe”.

W związku ze sporządzeniem wniosku o dotację powstaje pytanie, czy wydatki tego rodzaju powinny zwiększać wartość początkową środka trwałego. W przypadku środków trwałych nabywanych w drodze kupna ich wartość początkową stanowi cena nabycia. Za cenę nabycia środka trwałego uważa się: „kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług”.

Wydatków poniesionych przez Państwa spółkę na sporządzenie wniosku o dotację nie można uznać za koszt związany z zakupem maszyny. W opisanej sytuacji koszty te są związane z uzyskaniem dotacji. Warto również zauważyć, że ponieważ dotacja wpłynie już po dokonaniu zakupu, to spełnia ona rolę refundacji wydatków poniesionych na zakup maszyny. W związku z powyższym należy uznać, że wydatki te nie zwiększają wartości początkowej środka trwałego. Na takim stanowisku stanął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 26 marca 2008 r., nr IBPB1/415-357/07/KB: „Katalog wydatków wpływających na wartość początkową środka trwałego nie ma charakteru zamkniętego. Z powyższego wynika jednak, iż do wartości początkowej środka trwałego zaliczyć można tylko wydatki ściśle związane z nabyciem tego środka trwałego. W tym też kontekście stwierdzić należy, iż wydatki poniesione na przygotowanie wniosku o dotację nie mogą być uznane za wydatki ściśle związane z nabyciem środków trwałych, jakich wnioskodawca zamierza dokonać; są to wydatki związane z uzyskaniem dotacji. W konsekwencji wydatki te nie mogą powiększać wartości początkowej ww. środków trwałych”.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK