| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy spółka z o.o. może zmieniać stawki amortyzacyjne

Kiedy spółka z o.o. może zmieniać stawki amortyzacyjne

Czy spółka z o.o. może w dowolnym momencie obniżać stawki amortyzacyjne, a następnie je podwyższać?


RADA

Spółka nie może w dowolnych terminach obniżać ani podwyższać stawek amortyzacyjnych. Może dokonywać tych zmian od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego bądź począwszy od miesiąca, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji.

UZASADNIENIE

Podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych (art. 16i ust. 5 updop). Zmiany stawki można dokonać począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Stawki amortyzacji mogą podlegać obniżeniu, tylko gdy podatnik stosuje liniową metodę amortyzacji. Obniżenia stawki można dokonać:

• począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo

• od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Obniżenie stawki amortyzacyjnej dla poszczególnych środków trwałych może zatem nastąpić nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego.

W przypadku środków trwałych już amortyzowanych stawkę można obniżyć w momencie dokonania odpisu za pierwszy miesiąc roku podatkowego. Przepisy nie przewidują obowiązku informowania o tym urzędu skarbowego.

Podwyższenie stawki amortyzacyjnej, jednak do wysokości nie wyższej niż określona w Wykazie stawek amortyzacyjnych, może również nastąpić od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

PRZYKŁAD

Spółka, której rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, obniżyła stawkę amortyzacyjną maszyny fabrycznej w styczniu 2008 r. Stawkę amortyzacyjną dla tej maszyny będzie mogła podwyższyć, dopiero dokonując odpisu amortyzacyjnego za styczeń 2009 r.

Podatnik nie może zatem w dowolnych terminach obniżać ani podwyższać stawek amortyzacyjnych. W przypadku środków trwałych już wprowadzonych do ewidencji może tego dokonać jedynie od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

• art. 16i ust. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 69, poz. 587

Krzysztof Wieluński

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »