| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności.

W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie limity obrotu uprawniają do powrotu do zwolnienia podmiotowego w VAT?

2. Kiedy najwcześniej można powrócić do zwolnienia podmiotowego w VAT?

3. Jak wyliczyć kwotę obrotu uprawniającą do powrotu do zwolnienia podmiotowego w VAT?

4. Jakie są skutki powrotu do zwolnienia podmiotowego w VAT?

5. Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego jest korzystny?

RADA

1. Podatnik może powrócić do zwolnienia podmiotowego, jeżeli w ubiegłym roku jego obrót ze sprzedaży opodatkowanej nie przekroczył 50 000 zł. Zwolnienie będzie podatnikowi przysługiwać tylko pod warunkiem, że również w bieżącym roku nie przekroczy limitu 50 000 zł ze sprzedaży opodatkowanej.

2. Do zwolnienia podmiotowego w VAT można powrócić najwcześniej po upływie 1 roku, licząc od końca roku, w którym nastąpiła utrata prawa do tego zwolnienia lub rezygnacja z tego prawa.

3. Kwotę limitu należy ustalić, sumując kwoty (netto) uzyskane ze sprzedaży opodatkowanej (z pewnymi wyłączeniami). Szczegółowy sposób wyliczenia kwoty obrotu został podany w uzasadnieniu.

4. Wybierając ponownie zwolnienie podmiotowe w VAT, należy liczyć się z koniecznością skorygowania odliczonego uprzednio VAT od nabytych towarów i usług na podstawie art. 91 ustawy o VAT.

5. Powrót do zwolnienia podmiotowego jest korzystny wówczas, gdy:

  - nabywcami towarów i usług nie są czynni podatnicy VAT,

  - wykonywane czynności nie podlegają opodatkowaniu stawkami obniżonymi,

  - prowadzona działalność nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych i kosztów bieżących.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. przepisy umożliwiają większej grupie drobnych przedsiębiorców korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Dają również możliwość szybszego powrotu do tego zwolnienia w przypadku utraty lub rezygnacji ze zwolnienia. Obecnie powrót do zwolnienia podmiotowego jest możliwy już po upływie 1 roku, licząc od końca roku, w którym nastąpiła jego utrata lub rezygnacja. W okresie obecnego kryzysu gospodarczego wielu przedsiębiorców może być zainteresowanych powrotem do zwolnienia podmiotowego. Powrót do tego zwolnienia ułatwiło skrócenie terminu powrotu do zwolnienia podmiotowego z 3 lat do 1 roku.

PRZYKŁAD

Podatnik prowadzi działalność od 2000 r. W początkowej fazie działalności korzystał ze zwolnienia podmiotowego, do którego prawo utracił w październiku 2006 r. W związku ze spadkiem obrotów z działalności podatnik zamierza powrócić do zwolnienia podmiotowego w czerwcu 2009 r. (zakładamy, że spełnia on warunki do skorzystania ze zwolnienia). Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2009 r. podatnik może powrócić do zwolnienia od czerwca 2009 r., ponieważ 1 stycznia 2008 r. upłynął rok, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia podmiotowego. Według stanu prawnego obowiązującego do końca 2008 r. podatnik mógłby powrócić do zwolnienia podmiotowego najwcześniej od listopada 2009 r., czyli po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK