| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności.

PRZYKŁAD

Firma „Beta” prowadzi działalność produkcyjną i handlową - opodatkowaną VAT. Ze względu na niskie obroty zamierza ponownie w bieżącym roku wybrać zwolnienie podmiotowe w VAT. W magazynie posiada zapas surowców i materiałów do produkcji towarów, których nie wykorzystała. Firma przy ich nabyciu odliczyła VAT, ponieważ zostały one nabyte na cele sprzedaży opodatkowanej. Ze względu jednak na powrót do zwolnienia podmiotowego sprzedaż wyprodukowanych z nich towarów będzie podlegała zwolnieniu z VAT. Na skutek zmiany ich przeznaczenia musi skorygować „in minus” odliczony VAT. Zapas surowców i materiałów wykorzysta bowiem ostatecznie do czynności zwolnionych z VAT, a nie opodatkowanych, tak jak pierwotnie zamierzała. Dokona tego w ostatniej deklaracji składanej przed powrotem do zwolnienia podmiotowego.

Każda kolejna zmiana przeznaczenia nabytych towarów i usług - np. na skutek ponownej utraty prawa do zwolnienia - spowoduje możliwość korekty „in plus” skorygowanej kwoty odliczonego VAT.

Ad 5. Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego jest korzystny

Decydując się na powrót do zwolnienia podmiotowego, podatnik powinien dokonać oceny, jakie odniesie z tego tytułu korzyści. Zwolnienie podmiotowe w VAT w prowadzonej działalności nie zawsze jest korzystniejsze od opodatkowania tej działalności. Na wynik tej analizy będą miały wpływ następujące czynniki:

• jakie podmioty są nabywcami towarów i usług oferowanych przez przedsiębiorcę,

• jaka jest wielkość kosztów bieżących i planowanych nakładów inwestycyjnych,

• jaka jest stawka VAT na sprzedawane towary i usługi.

Podstawowym atutem podatnika zwolnionego z VAT jest to, że nie dolicza on do sprzedawanych towarów i usług należnego VAT. Pozornie wskazywałoby to na niższe ceny sprzedaży niż ceny stosowane przez podatników VAT wykazujących VAT należny. Trzeba jednak pamiętać, że podatnik zwolniony z VAT nie ma jednocześnie prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Dla podatnika zwolnionego z VAT ceny nabycia i koszty wytworzenia są wyższe niż u czynnego podatnika VAT. VAT zapłacony przy nabyciu powiększy cenę towarów i usług sprzedawanych przez podatnika zwolnionego z VAT. Nawet gdy cena sprzedaży (brutto) u podatnika zwolnionego będzie niższa niż u czynnego podatnika VAT, dla nabywcy będzie to ostateczna cena nabycia, bez możliwości odliczenia VAT. W rezultacie będzie ona wyższa niż cena netto (bez VAT), którą zaoferuje podatnik czynny VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK