| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności.

PRZYKŁAD

Firma „Alfa” nabyła w 2007 r. na cele działalności opodatkowanej samochód ciężarowy za kwotę 75 000 zł plus VAT 16 500 zł. Odliczyła całą kwotę VAT. Okres korekty wynosi 5 lat, licząc od roku, w którym samochód został oddany do użytkowania. Z końcem 2008 r. minął więc dwuletni okres korekty. Pozostały jeszcze trzy lata korekty. Od czerwca 2009 r. firma „Alfa” zdecydowała się na powrót do zwolnienia podmiotowego. W związku z tym jest zobowiązana skorygować odliczony VAT w deklaracji za styczeń 2010 r. o 1/5 wartości podatku odliczonego przy nabyciu samochodu, czyli o kwotę 16 500 zł : 5 = 5500 zł. Kolejnych korekt podatnik dokona w deklaracjach za styczeń 2011 i 2012 r.

Korektą należy objąć również towary i usługi nabyte w celu wytworzenia przedmiotowych środków trwałych, jeżeli zmianie ulegnie ich przeznaczenie przed oddaniem ich do użytkowania, a przy ich nabyciu odliczono VAT, np. nieukończone budowle (art. 91 ust. 8 ustawy o VAT).

Inne zasady korekty dotyczą towarów i usług oraz środków trwałych i nieruchomości o wartości początkowej nie wyższej niż 15 000 zł (art. 91 ust. 7c w zw. z ust. 7b ustawy o VAT). Podatnik jest zobowiązany do dokonania korekty VAT odliczonego od tych towarów i usług, tylko jeżeli nie upłynęło 12 miesięcy, licząc od końca okresu rozliczeniowego, w którym podatnik wydał je do użytkowania. Korekty podatnik dokonuje w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła zmiana.

Powrót do zwolnienia podmiotowego (czyli zmiana przeznaczenia tych towarów) po upływie wspomnianego okresu 12 miesięcy nie powoduje obowiązku korekty odliczonego przy ich nabyciu VAT.

PRZYKŁAD

Firma zdecydowała się na powrót do zwolnienia podmiotowego od maja 2009 r. W deklaracji za kwiecień firma powinna wykazać skorygowaną „in minus” jednorazowo kwotę VAT (o całą wartość odliczonego VAT) od nabytych środków trwałych, nieruchomości i wartości niematerialnych i prawnych (o wartości początkowej nie wyższej niż 15 000 zł) oraz wyposażenia - oddanych do użytkowania od kwietnia 2008 r. do kwietnia 2009 r. Nie musi natomiast korygować VAT odliczonego w latach wcześniejszych.

Ponowny wybór zwolnienia podmiotowego oznacza również obowiązek korekty VAT odliczonego przy zakupie towarów handlowych lub surowców oraz materiałów. Chodzi o towary nabyte z zamiarem wykorzystania w działalności opodatkowanej VAT, ale ostatecznie wykorzystane w działalności zwolnionej z tego podatku. W związku z wyborem zwolnienia podmiotowego podatnik powinien skorygować cały odliczony przy ich zakupie VAT, niezależnie od tego, w jakim czasie towary te zostały nabyte, ani jaka jest ich wartość. Korekty podatnik powinien dokonać w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana - w tym przypadku w ostatniej deklaracji składanej przed powrotem do zwolnienia podmiotowego (art. 91 ust. 7d ustawy o VAT).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK