| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności.

- wynajem na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z VAT,

- sprzedaż środka trwałego, na podstawie art. 113 ust. 2, nie podlega uwzględnieniu w limicie,

- WNT nie jest sprzedażą w myśl ustawy o VAT i na podstawie art. 113 ust. 13 jest wyłączona przedmiotowo ze zwolnienia podmiotowego.

Obrót ustalony do celów zwolnienia podmiotowego wyniesie więc łącznie 43 000 zł. Uzyskany obrót uprawnia firmę do powrotu do zwolnienia podmiotowego w VAT w 2009 r., pod warunkiem że w trakcie 2009 r. obrót ze sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy kwoty limitu 50 000 zł.

Wprawdzie zasady wyliczania obrotu uprawniającego do wyboru zwolnienia (lub do jego powrotu) nie uległy zmianie od 1 stycznia 2009 r., jednak z ostatniej nowelizacji ustawy o VAT wynika, że w limicie roku bieżącego należy uwzględniać np.:

• zbycie prawa użytkowania wieczystego - w wyniku zmiany definicji dostawy towarów,

• nieodpłatny eksport towarów - w wyniku zmiany definicji eksportu,

• WDT do magazynów konsygnacyjnych (dla których powstał obowiązek podatkowy) - w wyniku wprowadzenia nowej instytucji dostawy do magazynów konsygnacyjnych.

Począwszy zatem od 2009 r. - przy wyliczaniu obrotu uprawniającego do ponownego wyboru zwolnienia należy uwzględnić w nim również obrót z tytułu tych czynności. Zmiany te będą miały jednak znaczenie dopiero w przypadku podatników planujących powrót do zwolnienia podmiotowego w przyszłym roku.

Ad 4. Jakie są skutki powrotu do zwolnienia podmiotowego w VAT

Podatnik, który zamierza powrócić do zwolnienia podmiotowego, powinien się liczyć z obowiązkiem korekty podatku naliczonego odliczonego w czasie, w którym był podatnikiem VAT czynnym. W wyniku wyboru zwolnienia podmiotowego zmienia się bowiem przeznaczenie nabytych towarów. Towary zakupione w celu wykonywania działalności opodatkowanej i niewykorzystane w tej działalności, w wyniku wyboru zwolnienia podmiotowego zostaną wykorzystane w działalności zwolnionej z VAT, która nie daje prawa do odliczenia VAT. W związku z tym podatnik, wybierając zwolnienie podmiotowe, utraci prawo do odliczenia VAT naliczonego od tych towarów i powinien dokonać korekty na zasadach wynikających z art. 91 ust. 7a-8 ustawy o VAT.

W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł (innych niż ich sprzedaż lub likwidacja prowadzonej działalności), dla których okres korekty podatku naliczonego wynosi kolejnych 5 lat, a w przypadku nieruchomości 10 lat - korekty należy dokonać za poszczególne lata, jakie pozostały do końca okresu korekty. Kwotę korekty należy wykazać w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który podatnik dokonuje korekty. Korekty podatnik dokonuje również w kolejnych latach, aż do końca okresu korekty.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK