| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności.

Od 1 stycznia 2009 r. podstawowym warunkiem powrotu do zwolnienia podmiotowego w VAT jest:

• upływ 1 roku liczony od końca roku, w którym podatnik utracił lub zrezygnował z prawa do tego zwolnienia,

• uzyskanie kwoty obrotu ze sprzedaży opodatkowanej za poprzedni rok (i bieżący) w wysokości nie wyższej niż 50 000 zł. Dotyczy to również podatników działających w charakterze agentów lub pośredników, wynagradzanych w formie prowizji lub wynagrodzenia o podobnym charakterze.

Jeżeli upłynął już rok, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił lub zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego, podatnik może wybrać zwolnienie podmiotowe, poczynając od dowolnie wybranego przez siebie okresu rozliczeniowego w 2009 r., pod warunkiem że:

• nie przekroczył w 2008 r. limitu 50 000 zł obrotów z działalności opodatkowanej i jednocześnie

• nie przekracza w 2009 r. limitu 50 000 zł obrotów z działalności opodatkowanej.

O dokonanym wyborze zwolnienia podmiotowego podatnik powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, składając zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R przed początkiem miesiąca, w którym zamierza powrócić do zwolnienia. Wyboru zwolnienia podmiotowego należy dokonać, zaznaczając na formularzu VAT-R pole 29 w poz. 37 i wpisując datę (dzień, miesiąc i rok), od której podatnik będzie korzystał ze zwolnienia podmiotowego.

PRZYKŁAD

Podatnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego w 2007 r. W 2008 r. uzyskał obroty ze sprzedaży opodatkowanej netto w wysokości 48 000 zł. Od stycznia do maja 2009 r. uzyskał obroty ze sprzedaży opodatkowanej netto w wysokości 12 000 zł. Podatnik zamierza powrócić do zwolnienia podmiotowego od 1 lipca 2009 r. W tym celu do końca czerwca składa VAT-R zgłoszenie aktualizacyjne, zaznaczając kwadrat 29 oraz wskazując w poz. 37, że zamierza korzystać ze zwolnienia podmiotowego od 1 lipca 2009 r.

Nie wszyscy podatnicy, którzy spełnią wymienione podstawowe warunki, mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Podatnicy wykonujący którąkolwiek z czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT nie mają prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT, i to niezależnie od wysokości uzyskanego obrotu. Nie mają prawa do zwolnienia podmiotowego podatnicy, którzy wykonują następujące czynności:

• dostawę wyrobów z metali szlachetnych lub z ich udziałem, których lista zawarta jest w załączniku do rozporządzenia w sprawie faktur,

• dostawę towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych (w myśl przepisów o podatku akcyzowym),

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK