| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rozliczenie kwartalne a nowe limity dla małego podatnika

Rozliczenie kwartalne a nowe limity dla małego podatnika

Po 1 stycznia bieżącego roku spółka z o.o. straciła status małego podatnika. W związku z tym nie przysługiwało jej prawo do dokonywania kwartalnego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych. Od 22 maja powiększono limity definiujące małego podatnika. Czy w związku z tym spółka może się stać w trakcie roku małym podatnikiem zgodnie z jego nową definicją oraz rozpocząć rozliczanie kwartalne podatku jeszcze w tym roku, czy jednak dopiero od 1 stycznia 2010 r.?


RADA

Jeżeli spółka uzyskała przychody nieprzekraczające nowego limitu, jest małym podatnikiem. Będąc ponownie małym podatnikiem, spółka będzie mogła wpłacać zaliczki na podatek CIT kwartalnie jeszcze w tym roku. Spółka powinna jednak zgłosić w urzędzie skarbowym zamiar kwartalnego rozliczania do 20 sierpnia 2009 r.

UZASADNIENIE

Przypomnijmy, iż zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały mogą płacić:

• podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym (z wyłączeniem pewnych ich kategorii) oraz

• tzw. mali podatnicy (art. 25 ust. 1b updop).

Zaliczki kwartalne podatnicy uiszczają w terminie do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale roku kalendarzowego, za który wpłacana jest zaliczka (art. 25 ust. 1c updop). Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni do 20. dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Aby móc dokonywać rozliczenia kwartalnego, oprócz spełnienia powyższych warunków konieczne jest także zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody w terminie do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego. Zawiadomienie to (składane w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy) dotyczy także lat następnych, jeżeli podatnik nie zgłosi rezygnacji z kwartalnych wpłat zaliczek.

Od 22 maja 2009 r. małym podatnikiem jest ten, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. Kwota ta jest większa od limitu obowiązującego przed tą datą o 400 000 euro, a więc, jak łatwo wyliczyć, aż o 50%. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro należy dokonać według dotychczas obowiązującej zasady, tj. z zastosowaniem średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. Ponieważ ustawa ma zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2009 r. (a więc z mocą wsteczną), oznacza to, iż do przeliczenia należy zastosować kurs euro z 1 października 2008 r., wynoszący 3,3775 zł.

Nowy limit przychodu dla małego podatnika wynosi obecnie 4 053 000 zł (przy starym limicie wynosiłby 2 702 000 zł) i ma zastosowanie od 1 stycznia 2009 r.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »