| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jaką stawką opodatkować nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności

Jaką stawką opodatkować nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności

Czy istnieje możliwość płacenia niższego podatku od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku, budowli czy gruntu skutkuje tym, że są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (por. wyrok WSA z dnia 29 września 2005 r., II SA/Wa 1411/05). W przypadku zawieszenia wykonywania działalności przesłanka posiadania określonych nieruchomości lub obiektów budowlanych nadal jest spełniona. W konsekwencji w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej brak jest uzasadnienia do zastosowania - dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę - stawek przewidzianych dla gruntów i budynków pozostałych.

Jest to jednak stanowisko kontrowersyjne. Przedsiębiorcą jest przecież osoba fizyczna lub prawna wykonująca działalność gospodarczą (art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Niektórzy eksperci podatkowi argumentują, że ponieważ zawieszenie działalności polega na okresowym jej niewykonywaniu, to nie można mówić o nieruchomościach związanych z działalnością gospodarczą lub będących w posiadaniu „przedsiębiorcy”. Tym samym nie jest spełniona przesłanka posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę, bo osoba zawieszająca działalność niejako przestaje być przedsiębiorcą.

Oczywiście przyjęcie tego stanowiska oznacza spór z organem podatkowym, który znajdzie swoje rozstrzygnięcie dopiero w wyroku sądu administracyjnego.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest przesłanką zastosowania niższych stawek podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem objęte były stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Fakt zawieszenia działalności oznacza, że nieruchomości te nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Można zatem zastosować niższą stawkę podatku właściwą dla budynków mieszkalnych. Zamiast więc płacić maksymalnie 19,81 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, w okresie zawieszenia przedsiębiorca powinien płacić podatek według stawki maksymalnej 0,62 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Takie stanowisko potwierdziło także Ministerstwo Finansów w cytowanej wcześniej interpretacji.

Zawieszenie działalności gospodarczej ma wpływ na opodatkowanie gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz lasów. Jako grunty zajęte na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza i leśna podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). W przypadku zawieszenia działalności będą one opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o podatku rolnym i ustawie o podatku leśnym.

• art. 2, 4 i 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 56, poz. 458

• art. 4 i 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. 2009 r. Nr 18, poz. 97

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK