| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć wycofanie z działalności samochodu wykupionego z leasingu

Jak rozliczyć wycofanie z działalności samochodu wykupionego z leasingu

Jak rozliczyć wycofanie środka trwałego (samochód wykupiony z leasingu) z działalności gospodarczej na potrzeby własne podatnika? Przy ostatecznym wykupie samochodu podatnikowi przysługiwało prawo do częściowego odliczenia VAT (60%), natomiast VAT zawarty w fakturach dokumentujących raty leasingowe był odliczany w całości ze względu na rejestrację umowy leasingowej w urzędzie skarbowym. Jakie skutki podatkowe wywoła darowizna tego samochodu? Czy można zastosować stawkę „ZW” (używane środki trwałe)?


rada

W przedstawionej sytuacji możliwe są dwa scenariusze. Przekazanie samochodu na cele osobiste oraz jego darowizna stanowić będą zwolnioną od podatku dostawę towarów, którą należy udokumentować fakturą wewnętrzną ze stawką „ZW” i wykazać w poz. 20 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D.

Ale może pojawić się też alternatywny scenariusz. Będzie miał zastosowanie, jeśli zdecydują się Państwo odliczyć cały podatek naliczony przy wykupie samochodu z leasingu w oparciu o wyrok ETS w sprawie C-414/07 Magoora. W takiej sytuacji przekazanie przedmiotowego samochodu na cele osobiste, a także jego darowizna stanowiłyby nieodpłatną dostawę towarów opodatkowaną VAT według stawki podstawowej 22%, którą należałoby udokumentować fakturą wewnętrzną ze stawką 22% i wykazać w poz. 28 i 29 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D. Zaletą tego rozwiązania byłby brak obowiązku korygowania podatku odliczonego w związku z przekazaniem samochodu na cele osobiste lub darowizną. Wadą jest jednak konieczność naliczenia VAT od wartości rynkowej samochodu.

uzasadnienie

Zarówno wycofanie przedmiotowego samochodu z prowadzonej działalności (tj. przekazanie samochodu na potrzeby osobiste podatnika), jak i jego darowizna będą podlegać opodatkowaniu jako nieodpłatna dostawa towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Czynności te nie będą jednak faktycznie opodatkowane. Zgodnie bowiem z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego zwolniona jest od podatku dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy (a więc jeśli okres ich używania przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel).

WAŻNE!

Zwolniona od podatku jest dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi.

Na podstawie ww. przepisu zwolnione od podatku są dostawy używanych samochodów, przy których nabyciu kwotę podatku naliczonego stanowiło 50/60% kwoty podatku z faktur dokumentujących ich nabycie, nie więcej jednak niż 5000/6000 zł. Zwolnienie to znajdzie zastosowanie w omawianym przypadku. W związku z wykupem samochodu kwotę podatku naliczonego stanowiło dla podatnika 60% kwoty podatku z faktury dokumentującej wykup. Podatnik powinien pamiętać, że okres używania przez niego samochodu musi przekroczyć pół roku. Okres ten liczy się od dnia wykupu samochodu z leasingu. Bez znaczenia jest fakt, że podatnik miał możliwość odliczania całości podatku naliczonego od rat leasingowych.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »