| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć wycofanie z działalności samochodu wykupionego z leasingu

Jak rozliczyć wycofanie z działalności samochodu wykupionego z leasingu

Jak rozliczyć wycofanie środka trwałego (samochód wykupiony z leasingu) z działalności gospodarczej na potrzeby własne podatnika? Przy ostatecznym wykupie samochodu podatnikowi przysługiwało prawo do częściowego odliczenia VAT (60%), natomiast VAT zawarty w fakturach dokumentujących raty leasingowe był odliczany w całości ze względu na rejestrację umowy leasingowej w urzędzie skarbowym. Jakie skutki podatkowe wywoła darowizna tego samochodu? Czy można zastosować stawkę „ZW” (używane środki trwałe)?

W przedstawionej sytuacji istnieje jednak możliwość zastosowania alternatywnego scenariusza. Stanie się tak, jeśli zdecydują się Państwo odliczyć cały podatek naliczony przy wykupie samochodu z leasingu w oparciu o wyrok Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora (przyjmuje się, że wyrok ten stanowi podstawę do odliczania podatku naliczonego również przy nabywaniu samochodów - zob. interpretację ogólną Ministra Finansów z 13 lutego 2009 r., PT3/812/4/15//CZE/09/185).

W takiej sytuacji przekazanie przedmiotowego samochodu na cele osobiste, a także jego darowizna stanowiłyby nieodpłatną dostawę towarów opodatkowaną VAT według stawki podstawowej 22%, którą należy udokumentować fakturą wewnętrzną ze stawką 22% i wykazać w poz. 28 i 29 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D. Zaletą tego rozwiązania byłby brak obowiązku korygowania podatku odliczonego w związku z przekazaniem samochodu na cele osobiste lub darowizną. Wadą jest jednak konieczność naliczenia VAT od - jak się przyjmuje - wartości rynkowej samochodu (a więc najprawdopodobniej od kwoty wyższej niż kwota wykupu), który to podatek - jako podatek dotyczący nieodpłatnej dostawy towarów - jest nieodzyskiwalny.

Przykład

Załóżmy, że podatnik z poprzedniego przykładu zdecydował się na odliczenie całości podatku naliczonego przy wykupie samochodu (skorygował deklarację VAT-7 za grudzień lub deklarację VAT-7K/VAT-7D za IV kwartał 2008 r.). W tej sytuacji wycofanie samochodu z działalności czy darowizna samochodu w maju 2009 r. stanowić będą opodatkowaną VAT według stawki 22% nieodpłatną dostawę towarów. Dostawę tę podatnik będzie obowiązany udokumentować fakturą wewnętrzną ze stawką 22% oraz wykazać w poz. 28 i 29 deklaracji VAT-7 za maj 2009 r. lub poz. 28 i 29 deklaracji VAT-7K/VAT-7D za II kwartał 2009 r. Korekta podatku odliczonego przy wykupie samochodu nie będzie w tej sytuacji konieczna.

• art. 7 ust. 2, art. 43 ust. 2, art. 86 ust. 3 i 5 oraz art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1336

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »