| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy złożenie po terminie zawiadomienia o miejscu instalacji kasy skutkuje utratą prawa do ulgi

Czy złożenie po terminie zawiadomienia o miejscu instalacji kasy skutkuje utratą prawa do ulgi

Czy istnieje prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej, jeśli zawiadomienie o miejscu instalacji kasy złożono po siedmiu dniach od dnia jej fiskalizacji?


rada

Tak. Nieterminowe złożenie tego zgłoszenia nie powoduje utraty prawa do ulgi na zakup kasy rejestrującej. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Jeżeli firma rozpoczęła ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących nie później niż w obowiązującym ją terminie, co do zasady przysługuje jej prawo do odliczenia od podatku należnego kwot wydatkowanych na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. W takim przypadku przysługuje ulga w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Ulga na zakup kasy jest prawem, z którego firma może skorzystać wyłącznie wtedy, gdy spełni wszystkie wymienione poniżej warunki:

• posiada dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,

• złoży do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania,

• rozpocznie ewidencjonowanie z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, którą zgłosiła w urzędzie skarbowym do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach sprzedaży i świadczenia usług, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania,

• będzie dokonywała ewidencji z użyciem kas rejestrujących spełniających kryteria i warunki techniczne określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie krteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Ponadto podatnik musi w terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji kasy dokonać jej zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy, na druku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

Z pytania nie wynika, ile kas firma zainstalowała, a właśnie od liczby kas zależą terminy zgłoszenia w celu uzyskania numeru ewidencyjnego. Rozważmy zatem dwie opcje:

Przepis § 3 rozporządzenia w sprawie odliczenia i zwrotu ulgi nakłada na podatnika obowiązek złożenia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących, które zamierza stosować do ewidencjonowania, i o miejscu (adresie) ich używania. Zgłoszenie powinno być złożone przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania z zastosowaniem kas rejestrujących. Przepis ten stanowi również, że jeżeli podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania tylko jedną kasę, zgłoszenie to może być dokonane na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej, o ile zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Obowiązek złożenia tego zgłoszenia wynika z zapisu § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (wzór zgłoszenia określa zał. nr 3 do tego rozporządzenia). Co do zasady wymagany termin jego złożenia to siedem dni od dnia fiskalizacji kasy. Wynika z tego, że jeżeli firma miała obowiązek zainstalowania tylko jednej kasy, miała prawo do złożenia tylko jednej informacji, czyli zawiadomienia o miejscu instalacji kasy, pod warunkiem że zawiadomienie to złożyła przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Nie obowiązywał ją natomiast termin siedmiu dni od dnia dokonania fiskalizacji.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »