| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy trzeba sporządzać raporty kasowe w okresie, gdy nie jest prowadzona działalność

Czy trzeba sporządzać raporty kasowe w okresie, gdy nie jest prowadzona działalność

Ewidencjonuję obrót na kasie rejestrującej, prowadząc rejestrację. Z powodu remontu lokal będzie zamknięty przez dwa miesiące. Nie będę w tym czasie osiągał żadnego obrotu. Będę składał zerowe deklaracje. Czy mając kasę fiskalną, muszę robić raporty fiskalne dzienne i raport miesięczny w okresie nieprowadzenia działalności?

Obowiązek sporządzenia raportów fiskalnych za okres miesięczny powstaje po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Jeżeli zatem w okresie miesięcznym nie wystąpi sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania, nie wystąpi też obowiązek sporządzenia raportu fiskalnego miesięcznego.

Podsumowując, należy stwierdzić, że w dniach, w których nie wystąpiła sprzedaż, co do której istnieje obowiązek zaewidencjonowania na kasie rejestrującej, podatnik nie ma obowiązku sporządzania raportów dobowych. Nie ma również obowiązku sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny, w którym nie wystąpiła sprzedaż.

Czytelnik wspomniał w pytaniu, że będzie składał zerowe deklaracje. Należy przypomnieć, że obecnie obowiązujące przepisy (art. 99 ust. 7a i 7b ustawy o VAT) zwalniają z obowiązku składania deklaracji w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. W takim przypadku podatnik jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

• § 2 pkt 18, § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK