| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można zrezygnować ze zwolnienia, gdy działalność została rozpoczęta w trakcie roku

Czy można zrezygnować ze zwolnienia, gdy działalność została rozpoczęta w trakcie roku

W lutym tego roku rozpoczęłam działalność gospodarczą i nie zrezygnowałam ze zwolnienia z VAT. Czy w związku z tym, że nie przekroczyłam kwoty limitu 50 000 zł, będę mogła dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia i być VAT-owcem od 1 maja br.?


rada

Tak, firma może dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego od 1 maja. Musi jednak w tym celu spełnić określone przepisami wymogi. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Firmie, która w lutym 2009 r. rozpoczęła wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, przysługiwało prawo do zwolnienia podmiotowego w VAT, gdyż przewidywana przez nią wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w bieżącym roku, nie przekraczała kwoty 50 000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Ze zwolnienia może ona korzystać do czasu, gdy faktyczna wartość sprzedaży nie przekroczy tego limitu (art. 113 ust. 10 ustawy). Firma może również zrezygnować z tego zwolnienia.

Od 1 stycznia 2009 r. kwota limitu zwolnienia odnosi się do „okresu prowadzonej działalności gospodarczej”, a nie - jak poprzednio - do „okresu prowadzonej sprzedaży”. Wprawdzie ustawodawca nie definiuje użytego w przepisie sformułowania, jednak za moment rozpoczęcia działalności należy przyjąć datę tego zdarzenia wskazaną w formularzach rejestracyjnych firmy, np. w formularzu NIP, a nie datę dokonania pierwszej sprzedaży.

Aby wyliczyć kwotę limitu uprawniającą do zwolnienia podmiotowego w 2009 r., firma powinna posłużyć się następującym wzorem:

A = (50 000 zł : C) x B

gdzie:

A - kwota limitu uprawniająca do zwolnienia,

B - liczba dni prowadzenia działalności w trakcie roku,

C - liczba dni w całym roku.

Przykład

Firma rozpoczęła działalność 10 lutego 2009 r. i będzie ją prowadziła do końca roku. Liczba dni do końca roku wynosi: 366 - 40 = 326 dni. Wyliczenie kwoty limitu będzie następujące:

A = (50 000 : 366) x 326 = 44 536 zł.

W aktualnym stanie prawnym przedstawiony sposób wyliczenia kwoty limitu ma również zastosowanie do podatników prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców oraz innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze - wynagradzanych w formie prowizji lub innych postaci wynagrodzeń o podobnym charakterze za wykonane usługi.

Do wyliczenia kwoty limitu firma powinna przyjąć wyłącznie przewidywany obrót ze sprzedaży opodatkowanej, czyli netto (bez VAT). Przez sprzedaż na potrzeby VAT rozumie się: odpłatną dostawę towarów, świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów i WDT (art. 2 pkt 22 ustawy). W limicie obrotów nie uwzględnia się natomiast:

• wartości z tytułu importu towarów i usług oraz WNT, ponieważ nie stanowią one sprzedaży (podlegają opodatkowaniu również u podatnika zwolnionego z VAT na zasadach szczególnych),

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »