| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można zrezygnować ze zwolnienia, gdy działalność została rozpoczęta w trakcie roku

Czy można zrezygnować ze zwolnienia, gdy działalność została rozpoczęta w trakcie roku

W lutym tego roku rozpoczęłam działalność gospodarczą i nie zrezygnowałam ze zwolnienia z VAT. Czy w związku z tym, że nie przekroczyłam kwoty limitu 50 000 zł, będę mogła dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia i być VAT-owcem od 1 maja br.?

W tym celu firma zobowiązana jest sporządzić spis z natury posiadanych zapasów towarów na dzień rezygnacji. Kwotę podatku naliczonego stanowić będzie iloczyn (x) ilości towarów objętych tym spisem i kwoty podatku naliczonego przypadającej na jednostkę towaru, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe. W spisie z natury podatnik musi wypisać każdy rodzaj towaru, w podziale na stawki. A podatek będzie obliczał, mnożąc liczbę towarów i kwotę VAT przypadającą na cenę jednostkową towaru.

W ten sposób sporządzony spis firma powinna przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni, licząc od dnia rezygnacji ze zwolnienia. Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 4 ustawy, jeżeli firma dopełni tych formalności, będzie uprawniona do odliczenia wynikającego z niego VAT najpóźniej w rozliczeniu za okres, w którym dokonała spisu towarów, czyli w rozliczeniu za maj 2009 r., albo w rozliczeniu za jeden z dwóch następujących okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy).

Przykład

W przedstawionej w pytaniu sytuacji, w celu odliczenia VAT od zapasów, firma powinna wykonać następujące czynności:

• złożyć np. 28 kwietnia 2008 r. formularz VAT-R, określając w nim rezygnację ze zwolnienia z dniem 1 maja br.,

• sporządzić spis z natury posiadanych na 1 maja zapasów towarów, udokumentowanych fakturami VAT, dokumentem SAD i nabytych w ramach WNT,

• zwrócić się w terminie do 15 maja 2009 r. z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o zgodę na dokonanie odliczenia VAT od towarów wymienionych w załączonym spisie z natury.

Przykładowy wzór wniosku o prawo do odliczenia VAT od posiadanych zapasów towarów na dzień rezygnacji ze zwolnienia:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Firmie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego po otrzymaniu zgody naczelnika urzędu skarbowego, w deklaracji VAT za maj albo w deklaracji za czerwiec lub lipiec 2009 r.

• art. 2 pkt 22, art. 86 ust. 10 pkt 4 i ust. 11, art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK