| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Zamierzamy świadczyć usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Czy tego rodzaju usługi należą do usług pośrednictwa finansowego i są zwolnione z VAT? Jeśli nie, to czy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty?


rada

Tak, usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym należą do usług pośrednictwa finansowego. W związku z tym korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Każdy podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty. Wybór należy do podatnika. W Państwa sytuacji zwolnienie podmiotowe nie znajdzie zastosowania. Ewentualnie gdyby Państwo oprócz usług pośrednictwa finansowego świadczyli również inne usługi - opodatkowane VAT, wówczas mogliby rozpatrywać, czy wybór zwolnienia podmiotowego jest korzystną opcją. W takiej bowiem sytuacji przysługuje zarówno zwolnienie podmiotowe, jak i przedmiotowe.

uzasadnienie

W Państwa sytuacji będzie miało zastosowanie zwolnienie przedmiotowe z VAT. Będzie tak w sytuacji, jeśli zamierzają Państwo świadczyć tylko usługi pośrednictwa finansowego zwolnione z VAT. Gdyby oprócz usług pośrednictwa finansowego świadczyli Państwo również inne usługi - opodatkowane VAT, wówczas mogliby rozpatrywać, czy wybór zwolnienia podmiotowego jest korzystną opcją. W takiej bowiem sytuacji przysługuje zarówno zwolnienie podmiotowe, jak i przedmiotowe.

Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług „PKWiU” z 18 marca 1997 r. pod symbolem PKWiU 65.22.10. Dlatego pożyczka korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT w Polsce na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, po stronie pożyczkodawcy, czyli Czytelnika. Załącznik nr 4 określa usługi zwolnione z VAT w Polsce, odnosząc się do symboli PKWiU poszczególnych usług. W pozycji nr 3 tego załącznika jako zwolnione z opodatkowania VAT w Polsce wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w PKWiU sekcja J ex (65-67). Nie wszystkie jednak usługi pośrednictwa finansowego są zwolnione z VAT.

Usługi pośrednictwa finansowego, które nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT:

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10- 00.20),

4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10- 00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK