| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Zamierzamy świadczyć usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Czy tego rodzaju usługi należą do usług pośrednictwa finansowego i są zwolnione z VAT? Jeśli nie, to czy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty?


rada

Tak, usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym należą do usług pośrednictwa finansowego. W związku z tym korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Każdy podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty. Wybór należy do podatnika. W Państwa sytuacji zwolnienie podmiotowe nie znajdzie zastosowania. Ewentualnie gdyby Państwo oprócz usług pośrednictwa finansowego świadczyli również inne usługi - opodatkowane VAT, wówczas mogliby rozpatrywać, czy wybór zwolnienia podmiotowego jest korzystną opcją. W takiej bowiem sytuacji przysługuje zarówno zwolnienie podmiotowe, jak i przedmiotowe.

uzasadnienie

W Państwa sytuacji będzie miało zastosowanie zwolnienie przedmiotowe z VAT. Będzie tak w sytuacji, jeśli zamierzają Państwo świadczyć tylko usługi pośrednictwa finansowego zwolnione z VAT. Gdyby oprócz usług pośrednictwa finansowego świadczyli Państwo również inne usługi - opodatkowane VAT, wówczas mogliby rozpatrywać, czy wybór zwolnienia podmiotowego jest korzystną opcją. W takiej bowiem sytuacji przysługuje zarówno zwolnienie podmiotowe, jak i przedmiotowe.

Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług „PKWiU” z 18 marca 1997 r. pod symbolem PKWiU 65.22.10. Dlatego pożyczka korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT w Polsce na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, po stronie pożyczkodawcy, czyli Czytelnika. Załącznik nr 4 określa usługi zwolnione z VAT w Polsce, odnosząc się do symboli PKWiU poszczególnych usług. W pozycji nr 3 tego załącznika jako zwolnione z opodatkowania VAT w Polsce wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w PKWiU sekcja J ex (65-67). Nie wszystkie jednak usługi pośrednictwa finansowego są zwolnione z VAT.

Usługi pośrednictwa finansowego, które nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT:

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10- 00.20),

4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10- 00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK