| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Zamierzamy świadczyć usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Czy tego rodzaju usługi należą do usług pośrednictwa finansowego i są zwolnione z VAT? Jeśli nie, to czy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty?

Ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie będą mogli skorzystać podatnicy, którzy:

• dokonują dostaw:

  - wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,

  - towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem: energii elektrycznej (PKWiU 40.10.10) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,

  - nowych środków transportu,

  - terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę,

• świadczą usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie,

• nie posiadają siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Zwolnienie to nie ma również zastosowania do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Udzielając pożyczek poza systemem bankowym, mają Państwo pełne prawo korzystania ze zwolnienia przedmiotowego z VAT do momentu, póki w zakresie świadczonych przez Państwa usług nie pojawią się także usługi opodatkowane VAT.

Gdyby jednak oprócz usług zwolnionych, tj. usług pośrednictwa finansowego, wykonywali Państwo także działalność opodatkowaną VAT, wówczas mogliby Państwo skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. W takiej sytuacji opcja wyboru zwolnienia podmiotowego z VAT byłaby korzystna. Do wartości sprzedaży nie wlicza się bowiem odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku.

• art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 załącznika nr 4, art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »