| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Zamierzamy świadczyć usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Czy tego rodzaju usługi należą do usług pośrednictwa finansowego i są zwolnione z VAT? Jeśli nie, to czy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty?

5) usług ściągania długów oraz faktoringu,

6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Wśród tych usług, nie zostały wymienione usługi pośrednictwa finansowego. Zatem udzielenie pożyczki przez pożyczkodawcę - jako usługa pośrednictwa finansowego sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 65.22.10 - jest zwolnione z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 załącznika nr 4 ustawy o VAT).

Zwolnienie podmiotowe przysługuje podatnikom nie ze względu na rodzaj wykonywanych czynności, ale na wysokość obrotów. W 2009 r. z tego zwolnienia mogą korzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł. Do wartości sprzedaży, ustalając limit, podatnik nie wlicza kwoty podatku oraz obrotu z tytułu odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez niego do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

WAŻNE!

Do wartości sprzedaży opodatkowanej, od której liczy się limit 50 000 zł, nie wlicza się odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku.

Dlatego w przypadku, gdy Państwa firma oprócz usług finansowych, zwolnionych z VAT będzie świadczyć inne usługi, to ustalając limit nie będzie wliczała obrotu z tytułu udzielania pożyczek. Gdy tylko będziecie udzielać pożyczek, wysokość obrotu z tego tytułu nie ma znaczenia. Usługi te są zwolnione z VAT, bez względu na wysokość obrotów.

Przykład

Spółka świadczy usługi finansowe zwolnione z VAT oraz usługi factoringu opodatkowane stawką 22%. W 2008 r. obrót z tytułu usług pośrednictwa finansowego wyniósł 320 000 zł. Natomiast usługi factoringu 42 000 zł. Dlatego w 2009 r. może korzystać nadal ze zwolnienia, gdyż obrót z tytułu czynności opodatkowanych stawką 22%, nie przekroczył 50 000 zł.

Nie każdy jednak podatnik może korzystać z tego zwolnienia.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK