| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Czy udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest zwolnione z VAT

Zamierzamy świadczyć usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Czy tego rodzaju usługi należą do usług pośrednictwa finansowego i są zwolnione z VAT? Jeśli nie, to czy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty?

5) usług ściągania długów oraz faktoringu,

6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Wśród tych usług, nie zostały wymienione usługi pośrednictwa finansowego. Zatem udzielenie pożyczki przez pożyczkodawcę - jako usługa pośrednictwa finansowego sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 65.22.10 - jest zwolnione z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 załącznika nr 4 ustawy o VAT).

Zwolnienie podmiotowe przysługuje podatnikom nie ze względu na rodzaj wykonywanych czynności, ale na wysokość obrotów. W 2009 r. z tego zwolnienia mogą korzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł. Do wartości sprzedaży, ustalając limit, podatnik nie wlicza kwoty podatku oraz obrotu z tytułu odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez niego do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

WAŻNE!

Do wartości sprzedaży opodatkowanej, od której liczy się limit 50 000 zł, nie wlicza się odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku.

Dlatego w przypadku, gdy Państwa firma oprócz usług finansowych, zwolnionych z VAT będzie świadczyć inne usługi, to ustalając limit nie będzie wliczała obrotu z tytułu udzielania pożyczek. Gdy tylko będziecie udzielać pożyczek, wysokość obrotu z tego tytułu nie ma znaczenia. Usługi te są zwolnione z VAT, bez względu na wysokość obrotów.

Przykład

Spółka świadczy usługi finansowe zwolnione z VAT oraz usługi factoringu opodatkowane stawką 22%. W 2008 r. obrót z tytułu usług pośrednictwa finansowego wyniósł 320 000 zł. Natomiast usługi factoringu 42 000 zł. Dlatego w 2009 r. może korzystać nadal ze zwolnienia, gdyż obrót z tytułu czynności opodatkowanych stawką 22%, nie przekroczył 50 000 zł.

Nie każdy jednak podatnik może korzystać z tego zwolnienia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »