| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie są skutki podatkowe darowizny lokalu użytkowego

Jakie są skutki podatkowe darowizny lokalu użytkowego

W grudniu 2007 r. jako przedsiębiorca samodzielnie prowadzący działalność gospodarczą nabyłem lokal użytkowy (na rynku pierwotnym). Obecnie chciałbym darować ten lokal córce. Jakie będą skutki podatkowe tej darowizny dla prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej? Jestem podatnikiem VAT.


RADA

Darowizna ta będzie podlegała VAT, jeśli przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT przy nabyciu lokalu, który ma być przedmiotem darowizny. Przekazanie lokalu nastąpi bowiem na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem (darowizna córce). Darowizna lokalu będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Córka nie będzie więc zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od otrzymanej darowizny lokalu.

UZASADNIENIE

Skutki podatkowe darowizny przedmiotowego lokalu należy rozważyć zarówno w podatku od towarów i usług, podatku od spadków i darowizn, jak i w podatku dochodowym.

Podatnik powinien zapłacić VAT, jeżeli nieodpłatne przekazanie nieruchomości (w tym przypadku darowizna lokalu użytkowego) spełnia warunki określone w ustawie o VAT. Są to następujące warunki:

• nieodpłatne przekazanie zostało dokonane na cele niezwiązane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,

• podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu nieruchomości (nie jest przy tym istotne, czy podatnik faktycznie skorzystał z tego uprawnienia).

Pierwszy z wymienionych warunków został spełniony. Darowizna lokalu użytkowego na rzecz córki nie jest bowiem czynnością związaną z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Z pytania nie wynika, czy drugi warunek został spełniony. Jeżeli jednak Czytelnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu lokalu użytkowego, który zamierza darować córce, to również drugi warunek opodatkowania został spełniony. Czytelnik powinien wówczas odprowadzić VAT należny od dokonanej darowizny lokalu użytkowego.

Podstawą opodatkowania VAT nieodpłatnej dostawy towarów jest cena nabycia (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy towarów (art. 29 ust. 10 ustawy o VAT). Z praktyki stosowania tego przepisu (również przez organy podatkowe) wynika, że od 1 stycznia 2008 r. przy ustalaniu podstawy opodatkowania darowanego lokalu cenę nabycia (lub koszt wytworzenia) należy określić na moment darowizny lokalu (do końca 2007 r. treść przepisu oraz praktyka organów podatkowych nakazywały za podstawę opodatkowania przyjmować historyczną cenę nabycia, a nie cenę na dzień darowizny).

Jednak nowe brzmienie przepisu, wprowadzone przy założeniu, że przekazywane w drodze darowizny towary tracą z czasem na wartości, nie jest korzystne w przypadku darowizn nieruchomości. Ceny nieruchomości w ostatnich latach raczej bowiem rosną, niż spadają. Istnieje zatem ryzyko, że organy podatkowe będą chciały określić podstawę opodatkowania w wysokości wartości rynkowej darowanego lokalu (na dzień dokonania darowizny).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »