| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie są skutki podatkowe darowizny lokalu użytkowego

Jakie są skutki podatkowe darowizny lokalu użytkowego

W grudniu 2007 r. jako przedsiębiorca samodzielnie prowadzący działalność gospodarczą nabyłem lokal użytkowy (na rynku pierwotnym). Obecnie chciałbym darować ten lokal córce. Jakie będą skutki podatkowe tej darowizny dla prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej? Jestem podatnikiem VAT.

PRZYKŁAD

Podatnik nabył lokal użytkowy w 2007 r. za kwotę 300 000 zł netto plus VAT 66 000 zł. Lokal ten darował córce w 2008 r. W dniu darowizny wartość rynkowa tego lokalu wynosiła 400 000 zł. W 2008 r. darował szkole komputer, który nabył za kwotę 5000 zł netto plus VAT 1100 zł. W dniu darowizny wartość rynkowa komputera wynosiła 800 zł. Skutki podatkowe obu darowizn według trzech przedstawionych wyżej stanowisk ilustruje tabela:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak widać, tylko przyjęcie trzeciego z prezentowanych stanowisk jest w pełni korzystne dla podatnika. Pozwala bowiem zmniejszyć kwotę obciążenia VAT w przypadku darowizny.

Darowizna lokalu użytkowego podlega podatkowi od spadków i darowizn. Wynika to z treści art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem:

Podatkowi od spadków i darowizn (...) podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem (...) darowizny.

Córka nie zapłaci jednak podatku od otrzymanej darowizny. Darowizna na rzecz córki będzie bowiem zwolniona z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Córka nie musi też zgłaszać darowizny w urzędzie skarbowym, aby skorzystać ze zwolnienia. Zgłoszenia nie trzeba bowiem dokonywać w przypadku umów darowizny zawartych w formie aktu notarialnego. Ponieważ w omawianym przypadku przedmiotem darowizny jest nieruchomość, umowa darowizny musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W tym przypadku obdarowany nie musi więc zgłaszać darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego.

Przychody z tytułu darowizny nie będą też opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Córka nie zapłaci zatem podatku dochodowego od przychodów, które uzyskała w drodze darowizny. Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie należy bowiem stosować do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 2 ust. 1 pkt 3 updof).

U Czytelnika (darczyńcy) ostatni odpis amortyzacyjny może być dokonany w miesiącu, w którym nastąpi darowizna lokalu użytkowego (art. 22h ust. 1 pkt 1 updof). Odpisy amortyzacyjne, które zostały dokonane przed dokonaniem darowizny lokalu, nie podlegają wyłączeniu z kosztów, jeśli w tym czasie lokal służył prowadzeniu działalności gospodarczej.

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2, art. 29 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• art. 2 ust. 1 pkt 3, art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1432

• art. 1 ust. 1 pkt 2, art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 203, poz. 1267

Ewa Leszczyńska

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »