| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie są skutki podatkowe darowizny lokalu użytkowego

Jakie są skutki podatkowe darowizny lokalu użytkowego

W grudniu 2007 r. jako przedsiębiorca samodzielnie prowadzący działalność gospodarczą nabyłem lokal użytkowy (na rynku pierwotnym). Obecnie chciałbym darować ten lokal córce. Jakie będą skutki podatkowe tej darowizny dla prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej? Jestem podatnikiem VAT.

Taką praktykę należy jednak uznać za nieuprawnioną. Treść art. 29 ust. 10 ustawy o VAT, określającego podstawę opodatkowania przy nieodpłatnej dostawie towarów, zawiera zwrot „cena nabycia”, a nie pojęcie „wartość rynkowa”. Gdyby ustawodawca chciał, aby podstawą opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów była cena rynkowa, wskazałby to wprost. W literaturze spotyka się też poglądy kompromisowe, według których:

(...) obecne brzmienie tego przepisu VAT (art. 29 ust. 10 - przyp. autora) pozwala na ustalanie podstawy opodatkowania nieodpłatnego przekazania (darowizn) towaru na podstawie wartości rynkowej przedmiotu darowizny, z zastrzeżeniem, iż wartość ta nie może przekroczyć ceny nabycia towaru będącego przedmiotem darowizny. (Artykuł Grzegorza Kaptura - „Darowizna nieruchomości w podatku VAT”, cz. II - „Przekazanie na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem” - publ. Nieruchomości nr 10/2008).

Obecnie brak jest jednoznacznej wykładni MF art. 29 ust. 10 ustawy o VAT. Pisma organów podatkowych dotyczące wymienionego przepisu również nie dają jednoznacznej odpowiedzi, jak należy go interpretować. Przykładowo w piśmie z 16 kwietnia 2008 r., nr IP-PP2-443-357/08-2/PW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że za cenę nabycia, o której mowa w ust. 10 art. 29 ustawy o VAT, należy uznać cenę historyczną. Z kolei z pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 października 2008 r., nr IPPP1-443-1625/08-3/RK, wynika, że podstawą opodatkowania przy nieodpłatnym przekazaniu jest cena nabycia określona w dniu dostawy. Czyli jest to cena, jaką podatnik zapłaciłby za dane dobro w dniu dostawy.

Z powołanych pism wynika, że brak jest jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakiej wysokości ustalić podstawę opodatkowania przy darowiźnie nieruchomości. Dlatego podatnicy, którzy planują dokonanie darowizny i mają wątpliwości co do wysokości podstawy jej opodatkowania, powinni wystąpić do Ministra Finansów (w praktyce do właściwego Dyrektora Izby Skarbowej) z wnioskiem o interpretację przepisów w tym zakresie.

Jeśli darowizna nieruchomości zostanie opodatkowana VAT, u darczyńcy nie wystąpi obowiązek korekty odliczonego VAT. Darczyńca przyjmuje bowiem, że dalsze wykorzystanie lokalu jest związane z czynnościami opodatkowanymi (art. 91 ust. 6 w związku z ust. 4 ustawy o VAT). Nie zmienia się zatem prawo podatnika do odliczenia VAT i nie powstaje obowiązek korekty.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »