| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > W jaki sposób w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia poniżej 200 zł zawierane z osobami trzecimi

W jaki sposób w 2009 r. rozliczać umowy zlecenia poniżej 200 zł zawierane z osobami trzecimi

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Często zdarza mi się zawierać umowy zlecenia z osobami trzecimi. W przeważającej mierze kwota należności z tych umów nie przekracza 200 zł. W jaki sposób powinienem rozliczać takie umowy?


RADA

Od 1 stycznia 2009 r. zasady rozliczania umów zlecenia do 200 zł zawieranych z osobami niebędącymi pracownikami uległy zmianie. Obecnie płatnik jest zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego (bez kosztów uzyskania) w wysokości 18%. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zawiera Pan umowy zlecenia z osobami trzecimi. W większości przypadków kwota należności wynikająca z zawartych umów nie przekracza 200 zł.

Aby prawidłowo rozliczyć zawierane w 2009 r. umowy zlecenia, musi Pan wziąć pod uwagę dwa czynniki. Pierwszym z nich jest podmiot, z którym zawierana jest umowa zlecenia. Drugim - kwota należności wynikająca z zawartej umowy.

Konieczność uwzględnienia przez Pana obu tych czynników wynika z nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie rozliczania umów zlecenia. Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje bowiem nowy art. 30 ust. 1 pkt 5a updof. Zgodnie z tym przepisem od dochodów (przychodów) należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy:

z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 lub 5-9, jeżeli suma należności określonych w umowie lub umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł - w wysokości 18% przychodu.

Z tej regulacji wynika zatem, że w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych z tytułu:

• osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej itp. (art. 13 pkt 2 updof),

• pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich (art. 13 pkt 5),

• wykonywania czynności zleconych przez organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej (art. 13 pkt 6),

• pełnienia funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innego organu stanowiącego osób prawnych (art. 13 pkt 7 updof),

• wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zawieranych poza prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 13 pkt 8 updof),

• umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze (art. 13 pkt 9 updof)

- jeżeli suma należności określonych w tych umowach nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł, należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18%. Pobierając zryczałtowany podatek, należy pamiętać, że żadna z powyższych umów (w tym umów zlecenia) nie może być zawarta z osobą będącą pracownikiem.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK