| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy należy składać deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej oraz po podjęciu działalności zwolnionej z VAT

Czy należy składać deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej oraz po podjęciu działalności zwolnionej z VAT

Zawiesiłam działalność gospodarczą. Przez okres zawieszenia składam deklaracje VAT ze sprzedażą i podatkiem VAT 0 zł. Teraz chcę odwiesić działalność, rozszerzając przedmiot działalności o usługi zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Będzie to moja podstawowa działalność. W związku z tym, że sprzedaż tych usług jest zwolniona przedmiotowo z art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. c) ustawy o VAT, mam pytania:1) Czy w sposób szczególny muszę powiadomić urząd skarbowy?2) Czy deklaracje VAT nadal powinnam wypełniać ze sprzedażą i podatkiem VAT 0?


RADA

1. Podatnik nie ma obowiązku zawiadamiania urzędu skarbowego o zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej ani ponownym rozpoczęciu tej działalności.

2. Po rozpoczęciu działalności zwolnionej powinna Pani wykazywać w deklaracji obroty ze sprzedaży zwolnionej z VAT (a nie obroty w wysokości 0 zł). Oczywiście VAT wyniesie 0 zł w okresach rozliczeniowych, w których przychody z działalności zwolnionej z VAT będą jedynymi przychodami, które uzyska Pani z wykonywanej działalności podlegającej VAT.

UZASADNIENIE

Od 20 września 2008 r. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy uzyskali możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Z art. 99 ust. 7a ustawy o VAT dodanego do ustawy o VAT od 20 września 2008 r. wynika:

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji, o których mowa w ust. 1 i 2, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Oznacza to, że nie musi Pani w okresie zawieszenia działalności gospodarczej składać „zerowych” deklaracji VAT. Przypadki, w których jest Pani obowiązana składać deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, określa art. 99 ust. 7b ustawy o VAT (również dodany do ustawy o VAT od 20 września 2008 r.). Zgodnie z tym przepisem podatnik składa deklaracje VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, w przypadkach gdy:

• jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97,

• dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

• dokonuje importu usług lub nabywa towary - w zakresie których jest podatnikiem,

• zawieszenie działalności nie obejmowało całego okresu rozliczeniowego VAT (miesiąca lub kwartału),

• w okresie zawieszenia działalności wykonał czynność opodatkowaną VAT lub gdy dokonuje korekty podatku naliczonego.

Z pytania wynika, że po odwieszeniu działalności zamierza Pani rozpocząć wykonywanie czynności przedmiotowo zwolnionych z VAT. Jeżeli będzie Pani wykonywała wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z VAT, nie będzie Pani musiała składać deklaracji VAT. Zwolnienie z obowiązku składania takich deklaracji wynika z art. 99 ust. 7 ustawy o VAT. Z pytania wynika jednak, że chociaż działalność zwolniona przedmiotowo jest głównym przedmiotem działalności, to będzie Pani również wykonywała inne rodzaje działalności, które będą podlegały opodatkowaniu VAT. Dlatego wspomniane zwolnienie z obowiązku składania deklaracji Pani nie obejmie.

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »