| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy powstanie przychód z tytułu podwyższenia wartości udziałów w spółce kapitałowej

Czy powstanie przychód z tytułu podwyższenia wartości udziałów w spółce kapitałowej

Jestem właścicielem udziałów w spółce z o.o. W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki posiadane przeze mnie udziały zostaną podwyższone. Pokrycie podwyższenia wartości nominalnej udziałów nastąpi poprzez wniesienie aportu, który nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Czy w związku z podwyższeniem wartości moich udziałów w spółce powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


RADA

Podwyższenie wartości nominalnej posiadanych przez Czytelnika udziałów w spółce z o.o. spowoduje powstanie przychodu, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten stanowi kwota zwiększenia (różnica) między dotychczasową a podwyższoną wartością udziałów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wątpliwości Czytelnika wynikają z interpretacji art. 17 ust. 1 pkt 9 updof. Otóż na podstawie tego przepisu nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny stanowi przychód z kapitałów pieniężnych.

WAŻNE!

Przychodami z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Przychód u wspólnika (udziałowca) powstaje zatem tylko wtedy, gdy dochodzi do objęcia udziałów, czyli ich pierwotnego nabycia. W przypadku podwyższenia wartości nominalnej już posiadanych udziałów nie może zaś nastąpić ich ponowne „objęcie”.

Taką wykładnię art. 17 ust. 1 pkt 9 updof prezentowali eksperci podatkowi oraz organy podatkowe w niektórych pismach jeszcze w 2007 r. W piśmie z 31 sierpnia 2007 r. (nr 1438/DF2/415-66b/254/07/AZ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów stwierdził, że:

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, iż wniesienie przez Wnioskodawcę do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci akcji w zamian za podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów (akcji) w spółce nie spełnia dyspozycji zawartej w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe wynika z faktu, iż wniesienie przedmiotowego aportu nie skutkuje objęciem nowych udziałów (akcji), a jedynie podwyższeniem wartości udziałów (akcji) już istniejących. Tym samym dokonanie takiej czynności nie stanowi źródła przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 powołanej ustawy.

Na takim samym stanowisku stanął m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów w piśmie z 7 września 2007 r., nr 1433/GF/415-55b/07/KB, oraz Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni w piśmie z 7 listopada 2005 r., nr III-2/415-24/05. W piśmie z 18 stycznia 2007 r., nr PD-1/415-52/06, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stwierdził, że:

Stosownie do art. 257 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych. Jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, przy zachowaniu wymagań określonych w § 1, oświadczenia dotychczasowych wspólników o objęciu nowych udziałów wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Art. 260 § 2 stosuje się odpowiednio - vide 257 § 3 tej ustawy. Jak stanowi art. 260 § 2, nowe udziały przysługują wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów i nie wymagają objęcia.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »