| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy powstanie przychód z tytułu podwyższenia wartości udziałów w spółce kapitałowej

Czy powstanie przychód z tytułu podwyższenia wartości udziałów w spółce kapitałowej

Jestem właścicielem udziałów w spółce z o.o. W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki posiadane przeze mnie udziały zostaną podwyższone. Pokrycie podwyższenia wartości nominalnej udziałów nastąpi poprzez wniesienie aportu, który nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Czy w związku z podwyższeniem wartości moich udziałów w spółce powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

W wyniku podwyższenia kapitału wartość nominalna udziałów ulegnie zmianie i w tym przypadku przychodem będzie kwota odpowiadająca zwiększeniu wartości dotychczasowych udziałów.

Takie samo stanowisko prezentuje Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 30 października 2008 r., nr IBPB3/423-704/08/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 4 listopada 2008 r., nr IPPB3/423-1180/08-3/JG, oraz w piśmie z 31 stycznia 2008 r., nr IP-PB3-423-321/07-4/MS. Niektóre z wymienionych pism dotyczą podatku dochodowego od osób prawnych. Ponieważ jednak przepisy obu ustaw są w tym zakresie jednakowe, wszystkie wymienione pisma można odnieść do przedstawionej przez Czytelnika sprawy.

Zmieniony pogląd organów podatkowych popierają również sądy administracyjne. Przykładowo - WSA w Poznaniu w wyroku z 28 lipca 2008 r., sygn. akt I SA/Po 577/08, stwierdził, że:

(...) przepis ten (art. 17 ust. 1 pkt 9 updof - przyp. autora) wskazuje jedynie na charakter udziałów (akcji), tzn. przedmiotem normowania są udziały (akcje) objęte w zamian za wkład niepieniężny. Przepis ten nie wskazuje jednak jedynego możliwego momentu właściwego dla ustalenia wartości nominalnej, a więc i przychodu.

Art. 17 ust. 1a pkt 2 oraz art. 17 ust. 2 updof stanowią natomiast, iż przychód ten powstaje z dniem wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, a przy ustalaniu wartości przychodów z tego tytułu stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 updof. Skoro w powyższym przepisie mowa jest jedynie o „podwyższeniu kapitału”, należy tu rozumieć wszystkie sytuacje przewidziane przez k.s.h.

(...) Rekonstruując normę dotyczącą opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych pod postacią nominalnej wartości udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny, należy stwierdzić, iż przepis art. 17 ust. 1a pkt 2 updof jest elementem tej normy wyznaczającym również podstawę opodatkowania i moment powstania obowiązku podatkowego, o którym stanowi art. 4 Ordynacji podatkowej. Przychód ten powstaje zatem również w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego przez podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów lub akcji obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny.

Takie samo stanowisko zajął WSA w Poznaniu w wyrokach z 16 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Po 161/08, oraz z 24 kwietnia 2008 r., sygn. akt I SA/Po 160/08.

Podsumowując: według organów podatkowych oraz sądów administracyjnych nie tylko „pierwotne” objęcie udziałów w spółce mającej osobowość prawną, ale również, jak ma to miejsce w sytuacji Czytelnika, podwyższenie już posiadanych w spółce udziałów w zamian za aport spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu pdof. W przypadku podwyższenia udziałów w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego przychód powstanie w momencie wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego. Przychód będzie stanowiła kwota zwiększenia wartości dotychczasowych udziałów.

• art. 17 ust. 1 pkt 9 i ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1432

Ewa Leszczyńska

specjalista ds. podatków

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK