| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy powstanie przychód z tytułu podwyższenia wartości udziałów w spółce kapitałowej

Czy powstanie przychód z tytułu podwyższenia wartości udziałów w spółce kapitałowej

Jestem właścicielem udziałów w spółce z o.o. W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki posiadane przeze mnie udziały zostaną podwyższone. Pokrycie podwyższenia wartości nominalnej udziałów nastąpi poprzez wniesienie aportu, który nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Czy w związku z podwyższeniem wartości moich udziałów w spółce powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Uwzględniając stan faktyczny i ww. uregulowania prawne, należy stwierdzić, iż podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wniesienie aportu w postaci autorskich praw majątkowych) przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów nie prowadzi do powstania przychodu u podatnika (osoby fizycznej) - udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż nie następuje objęcie nowych udziałów.

Sytuacja uległa jednak zmianie w 2008 r. W najnowszych pismach organów podatkowych oraz w wyrokach sądów administracyjnych prezentowane jest niestety niekorzystne dla Czytelnika stanowisko. Zgodnie z nim powstanie przychodu wiąże się nie tylko z objęciem w spółce nowych udziałów, lecz również z podwyższeniem wartości posiadanych dotychczas udziałów. Dokonując interpretacji art. 17 ust. 1 pkt 9 updof, organy podatkowe odwołują się do Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) oraz do art. 17 ust. 1a updof. Stosownie do niego przychód z objęcia nominalnej wartości udziałów w spółce powstaje w dniu:

• zarejestrowania spółki, albo

• wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki (który to moment powstania przychodu będzie miał miejsce w analizowanej sytuacji), albo

• wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zgodnie zaś z art. 257 § 2 k.s.h. podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych. Zdaniem organów podatkowych nie ma znaczenia, czy podwyższenie kapitału następuje w drodze podwyższenia wartości nominalnej udziałów istniejących, czy też ustanowienia nowych.

W piśmie z 7 marca 2008 r., nr IPPB1/415-522/07-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że:

Z wyżej wskazanych przepisów Kodeksu spółek handlowych wynika więc bezpośrednio, że w przypadku, kiedy wspólnik wnosi na poczet udziałów wkłady niepieniężne, to niezależnie od tego, czy otrzymuje on nowe udziały, czy też ulega zwiększeniu nominalna wartość już posiadanych przez tego wspólnika udziałów, dochodzi do ich „objęcia” przez tego wspólnika.

Nie ma natomiast znaczenia, czy podwyższenie kapitału następuje w drodze ustanowienia nowych udziałów lub emisji nowych akcji, czy też w wyniku podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych udziałów lub akcji. Ustawodawca za przychody z kapitałów pieniężnych uważa nominalną wartość akcji, co wynika wprost z treści art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »