| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

 Podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym, w tym w zakresie podatku VAT.

Wzór nr 3. Aktualizacja według nowego formularza VAT-R (wybór kwartalnej metody rozliczania VAT oraz zgłoszenie rejestracji podatnika do transakcji wewnątrzwspólnotowych)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład

Firma ABC Sp.j. od 1 stycznia 2009 r. chciałaby rozliczać podatek VAT za okresy kwartalne. O wyborze tej metody powinna powiadomić urząd skarbowy najpóźniej w terminie do 25 lutego 2009 r. (dla porównania, według przepisów obowiązujących przed nowelizacją ustawy o VAT spółka musiałaby to uczynić najpóźniej w terminie do 31 grudnia 2008 r.). Podatnik powinien złożyć aktualizację formularza VAT-R w terminie do 25 lutego 2009 r.

Przykład

Piotr C., świadczący usługi jako taksówkarz, rozlicza VAT na zasadach ogólnych. Zadecydował, że od kwietnia 2009 r. skorzysta z opodatkowania tych usług w formie ryczałtu według stawki 3%. O wyborze tej metody powinien powiadomić naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt. Podatnik powinien złożyć aktualizację formularza VAT-R w terminie do 31 marca 2009 r.

Wniosek według formularza NIP-5 (wzór nr 4) służy do potwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego nadania NIP podmiotowi, który się nim posługuje. W praktyce zdarza się, że klient, z którym współpracuje podatnik, zażyczy sobie potwierdzenia, że NIP, którym posługuje się firma, jest prawdziwy, a podmiot jest zarejestrowany w urzędzie skarbowym. Jednak z różnych powodów przedłożenie kontrahentowi tego potwierdzenia może być utrudnione.

Wzór nr 4. Wniosek o potwierdzenie nadania NIP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład

Spółka z o.o. zmieniła nazwę firmy i adres. W potwierdzeniu zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT według formularza VAT-5 widnieją stare dane. W takich sytuacjach przydatny może okazać się wniosek o potwierdzenie nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej według druku NIP-5. Naczelnik urzędu skarbowego jest zobowiązany - na wniosek zainteresowanego - potwierdzić fakt nadania NIP podmiotowi, który nim się posługuje. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku (np. Kontrahent).

Wniosek należy złożyć w dwóch egzemplarzach, z czego jeden jest później zwracany wnioskodawcy.

W odpowiedzi na wniosek naczelnik urzędu skarbowego:

• potwierdzi lub nie potwierdzi nadania numeru NIP podmiotowi, którego dotyczy wniosek,

• nie potwierdzi nadania numeru NIP ze względu na podanie niewystarczających danych o podmiocie, którego dotyczy wniosek.

Formularz NIP-5 służy więc ewentualnemu potwierdzeniu przez organ podatkowy faktu nadania NIP podmiotowi, którego wniosek dotyczy. Wnioskodawca nie uzyska w tym przypadku potwierdzenia, czy jest to podatnik VAT czynny czy zwolniony.

Występując z wnioskiem według formularza NIP-5 trzeba pamiętać, że wydanie zaświadczenia o nadaniu numeru NIP podmiotowi, który się nim posługuje, podlega opłacie skarbowej. Wynosi ona 30 zł, co wynika z poz. 17 załącznika do z art. 4 ustawy o opłacie skarbowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK