| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

 Podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym, w tym w zakresie podatku VAT.

Od 1 grudnia 2008 r. zgłoszenia na nowym formularzu VAT-R (8) muszą dokonać podatnicy, którzy:

• wybrali kwartalną metodę rozliczania podatku VAT (z wyjątkiem podatników, którzy wybrali kasową metodę rozliczania podatku VAT - ci podatnicy mogą nadal korzystać ze starego formularza VAT-R),

• prowadzą działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

5.2. Nie ma już formularza VAT-R/UE

Najistotniejszą zmianą, która wiąże się z określeniem przez Ministra Finansów nowego formularza VAT-R, jest włączenie informacji z załącznika VAT-R/UE do podstawowego tekstu zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Do 30 listopada 2008 r. podatnik, który zamierzał dokonywać bądź dokonywał transakcji z podmiotami z państw członkowskich, miał obowiązek złożenia informacji dotyczącej obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych według formularza VAT-R/UE. Formularz ten był załącznikiem do zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. W związku z tym w praktyce nie można go było składać jako samodzielnego druku, lecz jedynie łącznie z formularzem VAT-R. Podatnicy nierzadko zapominali o tym załączniku, co powodowało przykre konsekwencje podatkowe. Dlatego włączenie informacji z załącznika VAT-R/UE do podstawowego formularza VAT-R jest z pewnością uproszczeniem dla podatników VAT.

5.3. Jedna rejestracja do transakcji wewnątrzwspólnotowych

Do 30 listopada 2008 r. przedsiębiorca, który dokonywał transakcji wewnątrzwspólnotowych, odrębnie deklarował podleganie obowiązkowi rejestracji z tytułu:

• wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

• wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

• wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez podmiot, który nie miał obowiązku zarejestrowania się jako podatnik VAT,

• nabycia usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT.

W związku z tym nierzadko dochodziło do sytuacji, w której podatnik zaznaczał na formularzu VAT-R/UE, że chce dokonać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), a następnie - bez aktualizacji VAT-R/UE - dokonywał również wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT). W rezultacie, jeżeli podatnik przed dniem dokonania WDT nie złożył aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, tracił prawo do zastosowania stawki 0% do transakcji. Od 1 grudnia 2008 r., jeżeli podatnik zarejestrował się jako podatnik VAT UE, to NIP UE nadany do transakcji wewnątrzwspólnotowych będzie mógł stosować zarówno do WDT, jak i do WNT. Zmiana przepisów w tym zakresie znajduje swoje odzwierciedlenie w zmianie formularza VAT-R. W nowym formularzu podatnik pod tą samą pozycją zaznacza, że będzie dokonywał WDT i WNT.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Biblioteka księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK