| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

 Podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym, w tym w zakresie podatku VAT.

Przykład

Jan K. ma zamiar rozpocząć wykonywanie samodzielnej działalności gospodarczej i w związku z tym chciałby rozliczać VAT jako czynny podatnik VAT. Pan Jan posiada już numer NIP. Nie wie jednak, czy musi złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne według formularza VAT-R.

Rejestracja na potrzeby podatku VAT nie jest czynnością tożsamą z uzyskaniem decyzji o nadaniu numeru NIP. Co prawda, Jan K. jako osoba fizyczna podaje ten sam NIP zarówno w przypadku, kiedy rozlicza np. podatek dochodowy, jak i wówczas, gdy rozlicza zobowiązania w podatku VAT. Jednak fakt posiadania NIP nie zwalnia go z obowiązku złożenia VAT-R. Składane zgłoszenie rejestracyjne VAT-R służy przykładowo zadeklarowaniu sposobu rozliczania VAT (np. miesięcznie, kwartalnie).

Podmioty, które wykonują wyłącznie czynności zwolnione z podatku (na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 ustawy o VAT - dalej: ustawa o VAT) mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, choć nie muszą. Jeżeli podmiot, który wykonuje tylko czynności zwolnione z VAT, złoży takie zgłoszenie, wówczas naczelnik urzędu skarbowego zarejestruje podatnika i potwierdzi jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT zwolnionego”.

Do grupy podatników, dla której zgłoszenie rejestracyjne VAT-R ma charakter fakultatywny, zaliczają się również podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego w VAT, tj. tacy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł bądź - w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych - nie przekroczy kwoty 50 000 zł w proporcji do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej zdarza się również, że przedsiębiorca uzyskuje przychody z działalności gospodarczej, która w rozumieniu przepisów o VAT jest opodatkowana poza terytorium Polski. Jeżeli przedsiębiorca wykonuje wyłącznie czynności, które podlegają opodatkowaniu poza terytorium Polski, to nie powoduje to obowiązku zarejestrowania go w kraju jako podatnika VAT. Mimo braku takiego obowiązku decyzja o zarejestrowaniu podmiotu jako podatnika VAT czynnego może być jednak korzystna podatkowo.

Przykład

ALFA Sp. z.o.o. wykonuje wyłącznie usługi budowlane na nieruchomościach, które są opodatkowane poza terytorium Polski. Powstaje pytanie, czy firma ma obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Biblioteka księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK