| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wniesienie wkładu do spółki jawnej w postaci nieodpłatnego świadczenia usług

Wniesienie wkładu do spółki jawnej w postaci nieodpłatnego świadczenia usług

Czy nieodpłatne świadczenie usług na rzecz spółki przez wspólnika wnoszącego je w postaci wkładu do spółki jawnej stanowi dla niego przychód i koszt podatkowy? Jak rozliczyć tego typu świadczenie po stronie pozostałych wspólników oraz jakie inne skutki podatkowe wywołuje wniesienie takiego wkładu?

Wartość wniesionej pracy należy ustalić w cenie rynkowej.

Zmiany dotyczące omawianego tematu nastąpiły w VAT. Do 30 listopada 2008 r., zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, świadczenie usług przez wspólnika jako wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Natomiast 28 listopada 2008 r. rozporządzenie to uległo zmianie i od 1 grudnia 2008 r. obowiązuje w nowej wersji. Według przepisów przejściowych nowo obowiązującego rozporządzenia, zgodnie z § 38, w okresie do 31 marca 2009 r. w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów i świadczeń usług) do spółek prawa handlowego i cywilnego może być stosowane zwolnienie od podatku. Po tym terminie wniesienie takich wkładów będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

W związku z wniesieniem wkładu zmianie ulegnie umowa spółki. Powstanie wobec tego obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z zapisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy spółki i ich zmiany, jeżeli w wyniku jej zmiany podwyższeniu ulegnie kapitał podstawowy spółki. W spółce osobowej za zmianę umowy spółki uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki.

Zatem przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa spółki lub jej zmiana. Nie ma znaczenia, w jakiej formie wniesiono wkład, tj. pieniężnej czy niepieniężnej. Stawka podatku w takim przypadku wynosi 0,5%.

• art. 21 ust. 1 pkt 50, art. 22g ust. 1 pkt 4, art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1432

• § 38 i 46 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1336

• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k), art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b), art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1319

Joanna Gawrońska

biegły rewident

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »