| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak należy wystawiać faktury VAT od 1 grudnia 2008 r.

Jak należy wystawiać faktury VAT od 1 grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe zasady wystawiania faktur. Trzeba na niej podać nowe lub bardziej szczegółowe dane. Zmiany wprowadzają nowe zasady oznaczania towarów i usług korzystających z preferencji w VAT. Warto pamiętać, że wpływ na treść faktury mają również zmiany zasad przeliczania kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej wprowadzone w ustawie o VAT.


Od 1 grudnia 2008 r. nie ma obowiązku podawania na fakturze symbolu PKWiU albo odpowiedniego przepisu, w przypadku gdy do towaru lub usługi ma zastosowanie obniżona stawka VAT. Jeżeli zatem podatnik sprzedaje towary lub świadczy usługi opodatkowane stawką 7%, 3% lub 0%, nie musi podawać na fakturze symbolu PKWiU lub przepisu ustawy bądź rozporządzenia, z którego wynika prawo do zastosowania tych stawek.

Inaczej jest w przypadku, gdy podatnik dokonuje dostaw towarów lub świadczy usługi zwolnione z VAT. Wówczas powinien na fakturze podać:

• symbol PKWiU - gdy ustawa lub rozporządzenie taki symbol przywołują lub

• przepis ustawy lub rozporządzenia, który stanowi podstawę do zastosowania zwolnienia, albo

• przepis dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, który zwalnia z podatku tę dostawę lub świadczenie.

Uproszczenia zasady wystawiania faktur polegają na rezygnacji z jednej pozycji faktury. Od 1 grudnia 2008 r. podatnik nie ma już mianowicie obowiązku podawania na fakturze wartości sprzedaży towarów i usług wraz z kwotą podatku (wartości sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu. Minister Finansów uznał za wystarczające podanie tych kwot w wartościach netto. Elementy, które powinna zawierać faktura od 1 grudnia 2008 r., zostały przedstawione na schemacie na str. 15.

Faktury wystawiane od 1 grudnia 2008 r. nie muszą zawierać kwoty należności ogółem wyrażonej słownie. Możemy ją wyrazić tylko cyfrowo.

Faktury, tak jak dotychczas, mogą być wystawiane w walucie obcej. Jednak nadal kwoty podatku muszą być wykazane w złotych polskich. Oznacza to konieczność przeliczenia podstawy opodatkowania wykazanej w fakturze na złote i określenia należnego od niej VAT w złotych polskich. Począwszy od 1 grudnia 2008 r. do przeliczenia określonej podstawy opodatkowania w walucie obcej na złote podatnik powinien zastosować kurs średni danej waluty, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT. Natomiast jeżeli przepisy dopuszczają wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego, podatnik powinien zastosować średni kurs waluty ogłoszony przez NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

W większości przypadków obowiązek podatkowy w VAT powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Natomiast podatnik ma możliwość wystawienia faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego w przypadkach wymienionych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy. Wynika z tego, że najczęściej podatnik będzie zobowiązany do dokonania przeliczenia kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej z zastosowaniem średniego kursu waluty ogłoszonego przez NBP na dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ustawy o VAT).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK