| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak należy wystawiać faktury VAT od 1 grudnia 2008 r.

Jak należy wystawiać faktury VAT od 1 grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe zasady wystawiania faktur. Trzeba na niej podać nowe lub bardziej szczegółowe dane. Zmiany wprowadzają nowe zasady oznaczania towarów i usług korzystających z preferencji w VAT. Warto pamiętać, że wpływ na treść faktury mają również zmiany zasad przeliczania kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej wprowadzone w ustawie o VAT.

Warto pamiętać, że w przypadku faktur zaliczkowych podatnik ma prawo wystawić fakturę w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki. W tym przypadku podatnik powinien do przeliczenia kwoty podanej na fakturze przyjąć kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania zaliczki. Obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki powstaje bowiem w dniu jej otrzymania.

W fakturach dokumentujących czynności, których podstawą opodatkowania jest marża (np. świadczenia usług turystyki, dostawa dzieł sztuki) w miejsce oznaczenia FAKTURA VAT należy stosować oznaczenie „FAKTURA VAT marża”. Zamiast tego oznaczenia podatnik może tu umieścić odesłanie do przepisów:

• art. 119 ustawy o VAT albo art. 306 dyrektywy 2006/112/WE - gdy faktura dokumentuje świadczenie usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży,

• art. 120 ustawy o VAT albo art. 313 dyrektywy 2006/112/WE - gdy faktura dokumentuje dostawę towarów używanych opodatkowaną na zasadach marży,

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W fakturach wystawianych przez małych podatników, stosujących „kasową metodę rozliczania VAT”, w miejsce oznaczenia FAKTURA VAT należy stosować oznaczenie „FAKTURA VAT-MP”. Dodatkowo musi być wskazany termin płatności należności określonej w fakturze.

Elementy, które powinna zawierać faktura VAT od 1 grudnia 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Poniżej fragment faktury VAT-MP ze wskazaniem jej obowiązkowych elementów:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Faktury korygujące powinny być oznaczone „KOREKTA” lub „FAKTURA KORYGUJĄCA”. Przykładowe oznaczenie faktury korygującej podajemy poniżej:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ponownie wystawiane faktury i faktury korygujące muszą zawierać dodatkowe oznaczenie „DUPLIKAT”. Przykładowe oznaczenie takiej faktury podajemy poniżej:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Faktury wystawiane elektronicznie nie muszą zawierać oznaczenia „ORYGINAŁ” i „KOPIA”.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1337

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK